I ve velrybím břiše může být nakonec jako v pokojíčku…A ani strašní piráti nemusí zůstat strašnými piráty navždycky…
V Bibli skončil v břiše velryby prorok Jonáš. V naší hře skončí tamtéž dva piráti – Žvanda a Planda. Ale i ta velryba i ti piráti jsou plodem hravosti a fantazie 2 herců – klaunů, a ty všechny si ovšem vymyslela paní autorka. („Kolíbá se velryba“ je její sedmou hrou v repertoáru DA.)
Všechno začíná tím, že si dva klauni vyrobí papírovou čepici, která by vlastně docela dobře mohla být i lodí, ale ouhá – i pirátskou lodí, na níž plují již zmínění Žvanda a Planda. Ti nakonec skončí ve velrybím břiše, Ale naštěstí „jde kolem velryby“ i hvězdička spadlá z nebe, jež - jak známo - umí plnit přání… A právě z jejího, zcela nenápadného podnětu se dva „oškliví“ piráti „jaksi mimochodem“ napraví a „jaksi mimoděk“ v nehostinných velrybích útrobách zbudují vlastními silami útulný pokojíček.
Aniž by sebeméně slevila ze své jazykové hravosti (místy v půvabné rytmizované próze) a bohatosti absurdních nápadů, tedy ze svého už rozpoznatelného rukopisu, dokázala autorka vytvořit takovou strukturu dialogu, v níž je, jak v řádcích textu, tak i „mezi řádky“ vepsáno množství fantazijních jevištních, hereckých a loutkářských akcí. Přitom tato hříčka nese i nezanedbatelné myšlenkové poselství o smysluplnosti tvořivého přístupu k životu. „Ona ´velryba´ v titulu je zároveň dramatickou postavou a zároveň dramatickým prostorem, protože vlastní příběh obou pirátů… se odehrává v jejím břiše… Literatura tu takto využívá výsledků, kterých dosáhla scénografie loutkového divadla ve svém úsilí stát se hrajícím komponentem – a tak dává velice silné impulsy k organizaci všech prostředků“ (prof. J. Císař, Čsl.loutkář , 1989). Také touto bytostnou spjatostí s možnostmi loutkového jeviště se text I. Peřinové odlišuje od množství jiných, povrchně „hravých“ textů.
Hra byla uvedena na scéně autorčina domovského NAIVNÍHO DIVADLA v Liberci v r. 1988 a inscenace se na programu udržela více než čtvrtstoletí .Přejme stejně dlouhý a úspěšný jevištní život i té naší, zbrusu nové!
Režie: T.Dvořák
Výprava. I. Nesveda
Dramaturgie: P.Vašíček
Inscenace je určena divákům od 4 let.