Fantomová bolest - Divadlo na Vinohradech
„Někdy bolí něco, co už neexistuje. Občas uslyšíš o bolestném zázraku života: o tom, že když někomu useknou ruku a nohu, on stále cítí prsty, které už tam nejsou. Určitá bolest přetrvá dlouho. Pokud uslyšíš výrazy jako Kolozsvar (Cluj), Transylvánie, Karpaty…, pochopíš.“ (Frigyes Karinthy: Dopis mému synovi)
Může ublížit něco, co neexistuje? Něco, co minulo a je už navždy ztraceno? Může ztráta toho, co je daleko od nás v čase a prostoru, být bolestivá? Jak dlouho můžeme nést bolest pociťovanou kvůli ztrátě vlasti, domu prarodičů, rodičů a dětí? Můžeme být cizinci v naší rodné zemi?
Fantomová bolest od Karinthy je i dnes živou skutečností. Utrpení ze zmrzačeného těla, zničené vlasti, nesmyslně obětovaných lidských životů mužů, otců a synů, kteří byli zabiti ve válce, s námi zůstane navždy.
Na libreto László L. Simona hudbu složil oceňovaný skladatel Tibor Kocsák a choreografii vytvořil tanečník a choreograf Attila Egerházi, ředitel Baletního divadla Székesfehérvar.
Přestože taneční drama bylo připraveno ke 100. výročí Trianonské mírové smlouvy, nesnaží se prezentovat události vedoucí k nespravedlivému rozsudku, ani politické a historické události. Namísto vykreslení velkoformátového historického obrazu představují tvůrci prostřednictvím osudů, bojů a tragédií obyčejných lidí, jak politika, válka, ničení nádherné země a logika velmocí necitlivá k identitě jednotlivce vedou k rozpadu rodin.
Na začátku příběhu, v období před první světovou válkou, se ve škole kadetů spřátelí dva mladí muži, jeden ze Székesfehérvaru a druhý z Nagyvaradu (Oradea). Poté se několikrát potkají a seznámí s rodinami toho druhého. Nastane tak zvláštní, ale ne ojedinělá situace, kdy se stanou příbuznými. Oba mladí muži se totiž zamilují do sestry toho druhého. Vytrvalé námluvy přinesou své ovoce a každý z nich se ožení se sestrou toho druhého. Dívka z Nagyvaradu se stěhuje do Székesfehérvaru, a ta ze Székesfehérvaru se stěhuje do Nagyvaradu. Šťastný život mladých párů, radost z očekávání a následné výchovy dítěte však naruší válka.
Oba muži musejí narukovat. Jeden je odvelen ke 4. pěšímu pluku v Nagyvaradu a druhý k 17. pěšímu pluku v Székesfehérvaru. Ironií osudu se tyto dva pěší pluky utkají vedle sebe jak v Galicii na severní frontě, tak v Doberdu del Lago vedle Isonza na italské frontě. Z Boží vůle tak oba mladíci bojují vedle sebe na východní frontě a toto setkání přinese v jejich společném příběhu fatální zvrat...
- Režisér-choreograf: Attila Egerházi
- Hudba: Tibor Kocsák
- Libreto: László L. Simon
- Scénografie: Attila Egerházi
- Výroba scény: György Bajkó
- Kostýmní výtvarník: Mónika Szelei
- Propagace/média: Miklós Falvay
- Světelný design: Attila Egerházi
- Asistent choreografa a nastudování: Cristina Porres Mormeneo
- Hudební aranžmá: Rudolf Bíró a Gábor Kemény
- Hudební nahrávka: Orchestr Danubia
- Dirigent: Tibor Kocsák
- Hudební režie: Ibolya Tóth
- Zvuk: János Bohus
- Digitální editor: Ádám Boros
- Produkce: Gábor Pál
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=BMAfRivgZ0w
Fotografie: https://drive.google.com/drive/folders/1IhnQYkV8l6V7JwDPLfKZ4LvBMQr3Jzao?usp=sharing
Termíny
-
Neděle, 16.02.2025