KONFERENCE: Vliv posttotalitní figurativní malby a její význam pro současnou malbu - Oblastní galerie Liberec

24.1.2025 – 25.1.2025, 23:59

Oblastní galerie v Liberci pořádá konferenci na téma Odkaz Nové lipské školy v české současné malbě, která vzniká při příležitosti výstavy Neo Raucha a jeho ženy Rosy Loy, která bude v Oblastní galerii v Liberci probíhat od 10. října 2024 do 26. ledna 2025. 

KONFERENCE: Vliv posttotalitní figurativní malby a její význam pro současnou malbu - Oblastní galerie Liberec
  • Adresa:
    Masarykova 723/14
    Liberec 460 01

Konference bude zkoumat odkaz a kontext malířek a malířů, kteří vědomě i nevědomě navazují na tvorbu „Nové lipské školy“. Skrze vybrané příspěvky se chce konference tázat po nových směrech a tématech současných mladých umělců a umělkyň, na jejich dialog či genderové postavení či aspekty jejich vlastních inspirací a podnětů.

Výstava: Rosa Loy & Neo Rauch | Verwobene Sphären
Místo konání: Oblastní galerie Liberec

Galerie Liberec pořádá v souvislosti s realizací výstavy Rosy Loy a Neo Raucha konferenci Vliv posttotalitní figurativní malby a její význam pro současnou malbu s konkrétně laděným podtitulem Odkaz Lipské školy nejen v české současné malbě. Pomocí uspořádané konference bychom rádi našli nové cesty figurativní malby v době, kdy samotná malba prochází složitými zkouškami v kontextu rozvíjejícího se konceptuálního umění. Rádi bychom otevřeli diskuzi o rozdílech mezi západní a východní figurativní malbou počátku nového století, mezi západním a východním pohledem na její různá témata.

Chceme sejmout z Rosy Loy a Neo Raucha nálepku historičky umění Anne Hamiltonové, která je, speciálně však Neo Raucha popisuje jako “avatara antikomunistického umělce, nyní osvobozeného triumfem západního kapitalismu a jeho bohatými odměnami“. Chceme otázky, které řeší postotalitní figurativní malba v 21. století, položit na stůl a rozebrat její témata v tvorbě současných mladých umělců a umělkyň, otevřít diskuzi o východních postotalitních vlivech v postkomunistických zemích, o jejich zdrojích, genderových tématech a aspektech její vlastní inspirace a podnětů. Díky podobnosti témat a archetypů vlivem studií Loy a Raucha na vysoké škole ještě v době totalitního Východního Německa můžeme všechna témata nahlédnout pohledem ovlivněným podobnou zkušeností, i když nadále rozvíjených v odlišném uměleckém jazyce, a popsat všechny vlivy pohledem očištěným od západních kunsthistorických teorií. Najdeme tedy společný dialog, který se také mnoho let tvořil ve spojení partnerského vztahu a jejich nenápadných ovlivnění. 

Zúčastněte se této konference a diskutujte o tématech posttotalitní figurativní malby v současné malbě. Zasílejte nám návrhy příspěvků v podobě anotace v rozsahu max. 700 znaků a stručného bia medailonového typu (max. 500 znaků) prostřednictvím emailu: tereza.zachova(zavinac)ogl.cz ve formátu doc, docx. či pdf.

Konference je určena pro teoretiky*čky, kunsthistoriky*čky, kurátory*ky nebo pedagogy*žky z řad odborníků na současnou figurativní malbu. 

Předpokládaná délka vystoupení je 20/10 min (20 minut řeč, 10 minut otázky). Je možnost uhradit cestovní výlohy. Příspěvek se může stát součástí odborné publikace. 

Konference se bude konat 24. - 25. 1. 2025 v budově Galerie Liberec od 10 do 17 hodin. 

Deadline pro podání příspěvku je do 3. 11. 2024.

Výsledky výběru příspěvků budou vyhlášeny do 22. 11. 2024