Ivan Kafka: Novoročenky 1968–2025 v Uměleckoprůmyslovém museu
Novoročenky Ivana Kafky odrážejí jeho původní přístup k tvořivosti, formovaný českou výtvarnou scénou 60. let i vlastním curriculum vitae. Už během studia na střední výtvarné škole si osvojil zvyk periodického vytváření novoročenky a pronikl i k jejím řemeslným náležitostem. Kromě toho vyrůstal v inspirativním prostředí ateliéru, který obýval se svými uměleckými rodiči.
Zde hlavně po nástupu politické normalizace působila širší společenství alternativní výtvarné kultury, k jejímuž rozvoji později sám přispěl. Málokdo se však v tomto prostředí zasloužil o kontinuitu žánru tištěné novoročenky tak jako on. Tento zvyk pěstuje dodnes, navzdory proměnám situací i poměrů, které pro papírovou novoročenku a její klasické poštovní rozesílání zvnějšku nastaly.
Roman Prahl
Papírové skládací objekty do obálek – novoročenky – jsou realizovány a rozesílány od roku 1983 po současnost. Zaobírám se jimi dvaačtyřicet let, dříve v počtu dvou až tří set exemplářů. Jedná se o drobné objekty reagující svým obsahem vždy na cosi zásadního z roku minulého a současně intuitivně předznamenávající možnosti v čase budoucím. Zároveň je toto poselství limitováno formou skládačky a rozměrem klasické poštovní obálky. Pořád se mi zdá docela zábavné vytáhnout z placaté zásilky vícerozměrný objekt, kladoucí někdy i maličko nápor na myšlení. Chvilku s tím ještě vydržím, ale zdá se, že kvůli trvale nenasytné poštovní cenové politice se pomalu a jistě sunu do finále.
Ivan Kafka (rukopis 2015)