Muzeum alchymistů a mágů staré Prahy vám vypoví dávné příběhy
Toto útulné a netradiční muzeum věnované dějinám alchymie se nachází v samém srdci Prahy, na Malé Straně, jen nedaleko Pražského hradu.
Praha je zlatá, záhadná a stověžatá, přičemž alchymisté jsou nedílnou součástí jejího půvabu. Jejich přítomnost je symbolizována zlatem kamene mudrců, který může být vyroben v jedné ze stovek věží, možná v Mihulkově věži nebo v Kelleyho věži v domě U osla. Tam, kde se ukrývá tajemná laboratoř. Muzeum má spolu s alchymistickou hospůdkou Kellyxír tři části:
Informativní a interaktivní přízemí
Při návštěvě Muzea alchymistů a mágů staré Prahy se dostanete do nitra rudolfínských alchymistů a jejich kotlů. Podobně jako alchymista věnuje první roky studiu a zkoumání, i pro vaši první návštěvu jsou připraveny informace o alchymii a alchymistech. Nejprve se tedy ponoříte do moudrých textů o alchymii. Naleznete zde interaktivní exponáty různého druhu a můžete vstoupit do tajemné místnosti Faustova domu, kde se dozvíte nejen pověsti o alchymistech a elixírech staré Prahy, ale také základní motto našeho muzea: "K magii vedou mnohé cesty, ale z nich vede jen jedna jediná." Tuto jedinou cestu vám naznačí nohy Doktora Fausta, který byl odnesen čertem skrz díru ve stropě do pekel.
Půdní laboratorium Edwarda Kelleyho
Až načerpáte potřebné informace, vystoupáte po spirále života směrem k nebesům. Tuto spirálu života znázorňuje točité schodiště. Po vyšplhání 60 schodů jednoho z nejstarších dřevěných schodišť v Praze, které údajně navrhl sám Edward Kelley ve 16. století, vstoupíte do laboratoře tohoto slavného alchymisty. Na půdě mezi trámy z dob Rudolfa II. objevíte autentickou atmosféru laboratoře tohoto slavného alchymisty, který v tomto domě skutečně žil. Kelley zde strávil poslední tři roky svého života a svými činy zanechal nezapomenutelné stopy po celé Praze. První místnost laboratoře slouží jako skladiště a knihovna. Zde mohou spatřit osobnosti jako je Rudolf II., John Dee a dokonce i William Shakespeare. Pokud máte pochybnosti o jejich spojitosti s tímto místem, sympatický průvodce vám vysvětlí historii a jejich roli v této půdní části expozice. Druhá místnost pak představuje samotnou laboratoř, kde uvidíte procesy výroby homunkula, pohledy na pece a křivule, budete moci foukat do měcha a prohlédnout si kostru pod lupou. Zaznamenáte i různá zvířata používaná v alchymistických pokusech, a především uvidíte zastavený okamžik výbuchu, kterému osobně zpoza rohu přihlížel Edward Kelley.
Alchymistická hospůdka Kellyxír
Návrat zpět do 21. století může být velice vysilující, proto ještě chvilku setrvejte ve světě alchymistů a naberte sil z elixírů v alchymistické hospůdce Kellyxír, kde budete mít se vstupenkou z muzea slevu.
Více info na mysteriapragensia.cz