Hudební nástroje v proměnách času - Regionální muzeum Mělník
Výstava Hudební nástroje v proměnách času nabízí to nejlepší z unikátní sbírky sběratele Jaromíra Růžičky. Prezentace představuje 121 plechových, dechových i dřevěných hudebních nástrojů z konce 18. století až 1. pol. 20. století.
K vidění jsou kuriozity i nástroje běžně používané, ale i noty, katalogy a předměty s hudbou spojené laděné do vánoční atmosféry.
Na nejstarší exponát – klarinet z roku 1798 z pražské dílny Franze Dolejše, je pan Růžička náležitě hrdý. „Starší nemají ani v pražském Muzeu hudby“ říká sběratel. Mezi nejzajímavější předměty patří také pochodová zvonkohra, ryze česká kuriozita violinofon, flažolet, czakan či tárogató. Jaromír Růžička se „zamiloval" do nástrojů už jako náctiletý. „Když mi bylo asi sedmnáct, přinesl mi můj prastrýc Josef, stavitel varhan, z kostela fagot," popisuje sběratel, jak přišel ke svému prvnímu nástroji.
Specialitou je koutek věnovaný čistě středočeským výrobcům hudebních nástrojů. Z Mělníka je zde zastoupena dílna R. Vocáska. Návštěvníci mohou obdivovat také nástrojové obsazení tanečního a jazzového orchestru z 20.–30. let 20. století nebo dětské funkční hudební nástroje. Výstava je otevřena denně kromě pondělí 9-12 a 12:30-17 hod.