Exponát měsíce: Elektroléčebný přístroj zn. Pansanitor

Exponát měsíce ledna / foyer teplického zámku/ vstup zdarma.
Přístroj se používal v meziválečném období jako módní prostředek k domácí samoléčbě pomocí vysokofrekvenčních proudů, jejichž působením docházelo k prohřívání a prokrvení vrchních vrstev tkání. Sloužil také jako ozonizér a svalový stimulátor.

Cena vstupenky: zdarma Kč
Exponát měsíce: Elektroléčebný přístroj zn. Pansanitor
  • Adresa:
    Zámecké náměstí 14
    Teplice 415 01

Léčba vysokofrekvenčními proudy podporovala celkovou pohodu, posilovala tělo a nervy, měla léčebný a preventivní účinek na nemoci a používala se také pro péči o krásu. Terapeutický efekt, vytvořeným teplem, spočíval v zesílení průtoku krve a lymfy, v protizánětlivých a příznivých účincích především na bolesti kloubů a svalů, revmatismus a záněty vnitřních orgánů. Jiskření a elektrické napětí působilo na molekuly kyslíku ve vzduchu a přeměnilo ho na ozón s antiseptickými účinky, který se doporučoval především na kožní onemocnění a k inhalaci pomocí inhalačních elektrod, speciálně vytvořených pro tento účel. Používání elektroléčebného přístroje podporovalo metabolismus, stimulovalo činnost kůže a posilovalo obranyschopnost organismu proti infekcím. Jiskření a proud vycházející z elektrody byly doprovázeny fialovými paprsky s germicidními účinky.

Pro vybuzení pole sloužil Teslův transformátor s přepínačem napětí 110 V nebo 220 V a volbou požadované intenzity výbojů. K transformátoru je kabelem připojen nástavec, do nějž se zasouvaly elektrody. Elektrody jsou skleněné trubice, plněné inertními plyny nebo neonem. Barva světla, vyzařovaného výbojem, závisela na druhu náplně. Elektrody jsou tvarované podle účelu jejich použití pro různé části těla a mohou být tyčinkové, talířkové, hřebenové nebo vkládací. Izolované dvoustěnné elektrody byly určeny k stimulaci vnitřních tělních otvorů.

Aplikace vysokofrekvenčních proudů byla buď kontaktní, tedy přímým dotykem elektrody s kůží, nebo nepřímá, a to jiskřením, přeskakujícím z elektrody na kůži při jejím oddálení od pokožky, případně mohly být přiváděné proudy směrovány do jakékoli části těla druhou osobou.
Vystavený přístroj obsahuje 18 skleněných elektrod a originální příručku s návodem k použití. Byl vyrobený počátkem 30. let 20. století v Německu.
Mgr. Pavlína Boušková, kurátorka historických sbírek