Hackathon 2025 - Moving Station Plzeň

14.3.2025 – 16.3.2025, 23:59

Ulehčit život lidem s handicapem pomocí nejmodernějších technologií – to je hlavní myšlenka akce  #AimtecHackathon 2025, která se bude konat od 14. do 16. března 2025 v plzeňské Moving Station. 

Devátý ročník opět nabídne intenzivní 40hodinový maraton HackIT, kde programátoři, technologičtí  nadšenci a odborní mentoři spojí síly při realizaci inovativních projektů zaměřených na překonání  každodenních překážek konkrétních lidí žijících s postižením. Akci již tradičně doplní sobotní konference  TechTalks a nedělní workshop YoungHackers pro rodiny s dětmi. 

Koncept programátorského maratonu s podtitulem „Když kód pomáhá“ umožnil nasadit do reálného  provozu již několik soutěžních projektů. Díky nim Zdeněk po těžké autonehodě dokáže sledovat televizi,  Lenka po dětské obrně pohodlně píše SMS zprávy, pouští si YouTube a dokáže si přivolat pomoc. Loni  si pomyslné zlato z hackerského klání odnesl AI asistent pro zrakově postižené.  

„Je skvělé sledovat, jak soutěžní týmy pokračují v práci na projektech i po hackathonu a společně jim  věnují svůj volný čas. Potvrzuje se nám, že když lidé vidí reálné výsledky své práce, které navíc mohou  někomu radikálně zlepšit život, jejich motivace raketově roste. Jsme nadšení, že můžeme pro takové  projekty poskytovat platformu, technologie i know-how,” uvádí Petra Šteklová, hlavní organizátorka  #AimtecHackthonu. 

HackIT – 40 hodin hackování bude měnit životy  

Výzvy, ze kterých mohou účastnící hackathonu vybírat, budou opět velmi různorodé. Milovníci VR se  mohou vrhnout do vývoje aplikace pro dlouhodobě nemocné, kteří tak mohou alespoň pomyslně opustit  nemocnici, nebo pro Emu po úrazu páteře vytvořit VR hru, aby jí pomohla s rehabilitací. Na nový „AI  mozek“ čeká plyšák, který by mohl dělat společnost seniorům. Softwaroví nadšenci ocení možnost  vymyslet aplikaci pro diabetiky, hardware přijde ke slovu u zařízení pro lidi s omezenou schopností  komunikace. 

Přednášky TechTalks – aktuální trendy v kyberbezpečnosti 

Hackerské útoky na Město Plzeň, umělá inteligence ve službách informačních válek, ale také report ze  světové soutěže v etickém hackingu nebo lekce obrany proti prompt injection. To vše představí v sobotu  15. března série přednášek TechTalks, kterou si nesmí nechat ujít nikdo se zájmem o kybernetickou  bezpečnost. Mezi řečníky přivítáme Jakuba Bělku ze SITMP (SPRÁVA INFORMAČNÍCH  TECHNOLOGIÍ MĚSTA PLZNĚ), Jiřího Gogelu z Trend Micro, účastníka mezinárodní CTF soutěže  Davida Žahoura a Marka Šottla z HackiHub. Přednášky jsou přístupné široké veřejnosti. 

YoungHackers – workshopy pro juniory  

Společně se vzdělávacími a zájmovými organizacemi připravil Aimtec na neděli 16. března program pro  milovníky tech inovací ve věku 6–16 let. Během hravého odpoledne si mohou vyzkoušet Minecraft, VR,  základy programování či legendární stavebnici Merkur, zatímco rodiče mají šanci probrat možnosti  technologického vzdělávání v Plzni osobně přímo se zástupci škol a zájmových sdružení. Pro velký  zájem je registrace nutná.

Partneři #AimtecHackathon 2025 

Moving Station, Bageterie Boulevard CZ, Plzeňský kraj, Revolgy 

HackIT– programátorský maraton. Partneři: AWS, CIE Group, Circle Line, COMPUTERtrends,  Dratek.cz, Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni (FAV ZČU), FUCK CANCER, Hannah, Happenee, iNFINITE Production, RVTech.cz, SPRÁVA INFORMAČNÍCH  TECHNOLOGIÍ MĚSTA PLZNĚ, Zebra Technologies. 

TechTalks – přednášky pro veřejnost. 

YoungHackers – hravé odpoledne pro děti. Partneři: ABC, Bav se vědou, Campo Arduino,  Gymnázium a SOŠ Rokycany, Logiscool Česká republika, nvias, Středisko volného času  RADOVÁNEK, VOŠ a SPŠE Plzeň.