Pavilon Anthropos

1.3.2025 – 31.3.2026, 23:59

Tradice současného Pavilonu Anthropos má své kořeny v období první Československé republiky. Tehdy se díky mimořádnému úsilí předního českého badatele prof. Karla Absolona podařilo ve speciálním pavilonu "Člověk a jeho rod" na dnešním výstavišti soustředit v rámci výstavy soudobé kultury v roce 1928 nebývalé množství nálezů z nejranějších období lidských dějin. Při vzniku této výstavy nesoucí název Anthropos se setkáváme se jménem prvního prezidenta ČSR prof. T. G. Masaryka a průmyslníka T. Bati. Tato výstava zanikla v důsledku událostí II. světové války.

 
Pavilon Anthropos
  • Adresa:
    Zelný trh 299/6
    Brno 602 00

Na tyto tradice navázal v poválečném období antropolog prof. dr. Jan Jelínek, DrSc. (antropolog světového jména, bývalý ředitel Moravského zemského muzea a prezident ICOM). Stavba Pavilonu Anthropos byla dokončena v roce 1962 podle plánů Ing. arch. Evžena Šteflíčka. V roce 2003 byl objekt uzavřen a došlo k zahájení generální rekonstrukce. V roce 2006 byl Pavilon Anthropos v modernizované a podstatně rozšířené podobě opět otevřen pro veřejnost.

Součástí foyer Pavilonu Anthropos je i kavárna a muzejní prodejna.

Téměř celý objekt Pavilon Anthropos je bezbariérový.

V roce 2024 byl dokončen projekt ve spolupráci se Znakovárnou, z.s. a organizací Deaf Travel. Pavilon Anthropos MZM se stal první institucí v Brně, která má stálou expozici včetně dlohodobé výstavy Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana zpřístupněnou sluchově postiženým a neslyšícím osobám díky video-průvodci. Více na webu mapotic.com.

Výstava Když Brnem táhli mamuti - Galerie Zdeňka Buriana (Pavilon Anthropos) obsahuje haptické exponáty

Výstava Tisíc tváří Amazonie (Pavilon Anthropos) - pro návštěvníky se zrakovým znevýhodněním jsou uvedeny popisky v Braillově písmu, ve výstavě jsou dále připraveny nejrůznější hmatové prvky, haptické předměty, mapy, model obydlí, čichové vjemy a hra v podobě pexesa.