Beata Kurucz: Tůň
Malířka Beata Kurucz představí sérii obrazů, pro které čerpala inspiraci z mystického místa v lese, kde vyrůstala. Východiska tvorby hledá v paradoxech, přítomnosti metafyzice a bizarnosti, ale i v osobní mytologii zasazené do kontextu formálních kontrastů.

Beata Kurucz
Absolventka malířského ateliéru na Akademii výtvarných umění v Praze. V současnosti vyučuje malbu na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze na Žižkově. Ve své tvorbě se dlouhodobě zaměřuje na osobní mytologii a symbolické odkazy. Obrazy vystavené na této výstavě jsou záměrným návratem k tématům, kterým se věnovala v počátcích svého studia na akademii.
Důležitým prvkem její práce je motiv „černé vody“ a lesa. Iniciačním bodem pro ni nebylo pouze nalezení skrytého místa v lese, kde jsou bažiny a tůně s ostrůvky stromů. Klíčovým momentem bylo také seznámení se s obrazem Jana Preislera Černé jezero, na němž je zobrazen bílý kůň s mladíkem a temné jezero v pozadí.
Kůň, již od antických dob spojovaný s vodou, je v řecké mytologii démonickým symbolem intenzivních tužeb a instinktů. Jako bělouš však představuje posvátný symbol, spojený se silami intuitivního poznání. Tmavé tůně a vodní hladiny, v nichž se člověk mohl poprvé spatřit, se staly silným symbolem introspekce. V mýtech i pohádkách bývají spojovány s přechody mezi realitami – bránami mezi živým a mrtvým, známým a neznámým.
Výstavu lze zhlédnout v průběhu akcí či na vyžádání v kanceláři nebo v kavárně.