Praha v pravěku – dějiny města a jeho obyvatel od pravěku do r. 1784.
Středověká Praha – expozice je věnována vzniku Pražského hradu, Vyšehradu a rozšířených osídlení pražské aglomerace v 9. – 12. Století.
Barokní Praha – expozice řady uměleckých skvostů i dokladů života obyvatel Prahy. Langweilův model Prahy – model z let 1826 – 1834 ručně vyrobený z papírové lepenky.
3D kino – virtuální průlet Langweilovým modelem Prahy - Otevřeno: úterý – neděle každou půlhodinu od 9:30 do 17:30 hodin, vstup: základní 30 Kč, snížený 15 Kč.
Muzeum pro děti – expozice slouží jako herna pro děti.
Otevřeno
- denně kromě pondělí 9.00 – 18.00 - poslední středa v měsíci prodloužená - otevřeno do 20.00
Ceník vstupného
Základní 150 Kč Snížené 60 / 80 Kč Rodinné vstupné 350 Kč Více informací o vstupném zde
Muzeum hlavního města Prahy
adresa: Na Poříčí 52, 180 00 Praha 8 správce: Muzeum hlavního města Prahy
Zatímco Müllerova vila patří, především svými interiéry a osobou architekta Adolfa Loose, ke zlatému fondu evropské moderní architektury, Rothmayerova vila, mnohem skromnější v architektonickém výrazu, ale bohatá kulturním životem, který se ve vile a v Sudkově „zahradě pana kouzelníka“ odehrával, na vstup do obecného povědomí teprve čeká.
Muzeum města Prahy otevřelo 5. listopadu 2021 v přízemí budovy Studijního a dokumentačního centra Norbertov expozici s názvem Architekt Adolf Loos – modely a fotografie. Expozice jedinečné kolekce modelů a fotografií děl architekta Adolfa Loose je důležitou součástí prohlídkového okruhu zahrnujícího Müllerovu vilu, Rothmayerovu vilu a Studijní a dokumentační centrum Norbertov. Součástí centra je také depozitář sloužící pro uložení předmětů z obou vil, které nebyly vystaveny, archiv s dokumentací rekonstrukce obou staveb, výsledky výzkumu díla Adolfa Loose v českých zemích a odborná, tematicky zaměřená knihovna. Pro zájemce z řad badatelů je v prvním patře umístěna badatelna s možností studia archiválií a odborné literatury.
Otevřeno
listopad-březen út, čt, so, ne: 9:45–18 hod. duben-říjen út, čt, so, ne: 8:45–18 hod.
Badatelna: Po předchozím objednání na tel. čísle: +420 224 312 012, nebo na emailu: [email protected]
Dopravní spojení
Spojení MHD metro: A Hradčanská nebo Petřiny, dále tram 1 nebo 2 na zastávku Ořechovka
Objekt má částečný bezbariérový přístup.
Studijní a dokumentační centrum Norbertov
adresa: Nad Hradním vodojemem 53/13, 162 00 Praha 6 – Střešovice e-mail: [email protected] telefon: +420 233 323 997 (út, čt, so, ne 10–18 hod.)
Müllerova vila v Praze je vrcholným dílem světové architektonické avantgardy. Byla postavena architektem Adolfem Loosem v letech 1928 – 1930. Vila Milady a Františka Müllerových v Praze (1928–30) je příkladem vzácné shody mezi osvíceným klientem a geniálním architektem. František Müller, spolumajitel stavební firmy Kapsa-Müller, patřil mezi významné představitele tehdejší české společnosti. Projekt vlastního reprezentativního sídla neváhal zadat jednomu z největších architektů té doby – Adolfu Loosovi, jenž tehdy působil v Čechách. Tato zakázka Loosovi umožnila dovést jeho originální koncepci prostoru, tzv. Raumplan, k nejvyššímu vrcholu. Vybavení interiérů vily, které vybral a v mnoha případech dokonce navrhl sám architekt, ztělesňuje překvapivou harmonii moderního funkcionalismu a klasicizujícího anglického stylu. Po pohnutém osudu v poválečné době byla vila v letech 1997–2000 zrestaurována a jako Národní kulturní památka byla zpřístupněna veřejnosti.
Otevírací doba
Začátky prohlídek: duben–říjen: 9, 11, 13, 15, 17 hod. listopad–březen: 10, 12, 14, 16 hod. Rezervace prohlídky je možná pouze v návštěvní dny vily (út, čt, so, ne) a to pouze po předchozí rezervaci. Rezervace je možná zde
Müllerova vila
adresa: Nad Hradním vodojemem 14/642, 162 00 Praha 6 – Střešovice telefon: +224 312 012 e-mail:[email protected] Rezervace prohlídky je možná pouze v návštěvní dny vily (út, čt, so, ne) správce: Muzeum hlavního města Prahy
Jedinečný zámecký a hospodářský areál mající středověký původ a jádro byl postupně podle požadavků doby upravován do renesanční a později i do barokní podoby. Původní tvrz byla založena na výběžku ostrohu, okolo ní obíhal hradební vodní příkop, tvrz chránila mohutná hranolová vstupní věž. Základní dispozice objektu pochází z pozdně gotické přestavby. Zámecká křídla se rozkládají na nepravidelném půdorysu kolem centrálního dvora, přičemž nejstarší jádro je lokalizováno do dnešního severního křídla.
Dějiny a stavební vývoj Ctěnic
Expozice připomene dlouhou a složitou historii ctěnického panství od nejstarších dob až do současnosti. Snaží se také stručně prezentovat celkovou obnovu areálu prováděnou v letech 1997–2004. Návštěvníci mohou shlédnout například unikátní exponáty dobových trámů, letecké snímky Ctěnic, otisky map z 19. století a mnoho zajímavých nálezů pocházejících ze zámeckého areálu.
Z historie Vinoře
Expozice vytvořená ve spolupráci s Městskou částí Praha – Vinoř seznámí návštěvníky s historií obce Vinoř. Výstava zachycuje proměny Vinoře v čase, uvádí zásadní dějinné události, ale i důležité vinořské občany a rodáky. V tematických blocích je pozornost věnována například školství, významným duchovním, vinořskému zámku a starostům obce. Z exponátů stojí za pozornost dochovaný vycházkový oblek požárníka nebo pluviál z 19. století zapůjčený z Farního úřadu Vinoř.
Řemesla v pořádku
Historie profesního sdružování řemeslníků od středověku po současnost.
Nádraží Praha-Těšnov a Negrelliho viadukt
Stálá expozice zahrnuje model budovy nádraží Praha-Těšnov i trať procházející po Negrelliho viaduktu.
Otevírací doba zámku
Letní období květen–září: pondělí zavřeno úterý–neděle 10.00–18.00 hod.
Zámecký park Letní období květen–září: 8.00–21.00 hod. Zimní období říjen–duben: 8.00–18.00 hod.
Vstupné
na výstavy: základní 120 Kč, snížené (studenti, senioři) 70 Kč, rodinné 270 Kč, školní skupiny 60 Kč za osobu (pedagogický dozor zdarma), děti do 6 let a ZTP zdarma.
Zámecký areál Ctěnice
adresa: Bohdanečská 259/1, Praha 9 – Vinoř, 190 17 telefon: 286 001 366, 606 859 952 správce: Muzeum hlavního města Prahy