1. Vytvořte si pohodlné prostředí
Prvním krokem k zajištění kvalitního spánku je vytvoření pohodlného a uklidňujícího prostředí. Vyberte si ubytování, které nabízí pohodlná lůžka a klidné pokoje. Udržujte pokoj tmavý a chladný pomocí záclon a nastavení teploty na příjemnou úroveň.
Pokud je to možné, tak si na cesty přibalte vlastní polštář. Ptáte se, proč zabírat místo v kufru velkým polštářem? Důvod je jednoduchý. Polštář, na kterém spíte každý den a jste na něj zvyklý, vám poskytne komfort skoro jako byste spali ve vlastní posteli. Obzvlášť pokud máte problém usnout v cizím prostředí.
2. Minimalizujte rušivé prvky
Nezapomeňte si přibalit také svá sluchátka s potlačením hluku. Tato sluchátka, jak už název napovídá dokážou eliminovat hluk zvenčí, takže vás během spánku nebudou rušit zvuky z okolních pokojů nebo ruch z ulice. Pokud taková sluchátka nevlastníte, nebo do nich nechcete investovat, tak vám hravě postačí špunty do uší.
Doporučujeme přibalit i masku na spaní, která při spánku a usínání poskytne dokonalou tmu kdekoliv zrovna budete přespávat. Vypněte nebo ztlumte všechny elektronické zařízení, které by vás mohly během noci budit nebo rušit.
Tip: Špunty i masku na spaní pořídíte v obchodech, které se specializují na kvalitní spánek. Máme na mysli prodejce postelí, matrací a lůžkovin např. https://vyspimese.cz/
3. Dodržujte spánkovou rutinu
Také při při cestování nezapomínejte na své spánkové návyky. Pokuste se dodržovat svou obvyklou spánkovou rutinu a choďte spát v podobou dobu, jako jste zvyklý doma. Doporučujeme se vyhnout scrollování mobilního telefonu či tabletu těsně před spaním, protože displeje elektronických zařízení vyzařují modré světlo, které potlačuje tvorbu melatoninu neboli spánkového hormonu.
Jestli máte obvyklé rituály, které běžně před spaním děláte, tak na ně nezapomínejte ani při dovolené. Čtení, meditace či poslech relaxační hudby před spaním vám mohou pomoci se uvolnit, zklidnit a snížit úroveň stresu spojenou s cestováním
4. Vyhýbejte se stimulantům
Kofein a alkohol mohou narušit váš spánek, takže je lepší se jim 3 - 4 hodiny před spaním vyhnout. Řeč je o pití kávy, zeleného čaje, energetických nápojích a jiných potravin, které obsahují kofein. To samé platí i o konzumaci alkoholických nápojů těsně před ulehnutím. Místo toho si dopřejte teplý, bezkofeinový nápoj, jako je bylinný čaj, který vás může uklidnit a připravit na spánek. Doporučujeme si sebou přibalit zejména mátový či meduňkový čaj.
5. Využijte relaxační techniky
Už tady byla řeč o relaxačních technikách jako je meditace, ale vyzkoušet můžete třeba i hluboké dýchání. Můžete vyzkoušet také aplikace jako Headspace nebo Calm, které nabízejí řízené meditace a relaxační zvuky.
Užitečné je také jemné protahování třeba v podobě relxační jógy pro uklidnění vaší mysli a těla. Praktikování těchto technik pomůže snížit úroveň stresu a podpořit klidný spánek. Zaměřte se na příjemné myšlenky nebo si představte klidná a uklidňující místa.