Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2013 snímek soutěžil v sekci Mezi moři (filmy ze střední a východní Evropy), odkud si odnesl Čestné uznání.
„Máme tu čest udělit Zvláštní uznání úžasnému snímku, jenž navazuje na strhující investigativní žurnalistiku čerpající z dokumentární tradice filmu Le Chagrin et la pitié režiséra Marcela Ophülse a jehož přesah vyzdvihuje současné společenské problémy regionu. Naše uznání tedy patří snímku Kauza Cervanová režiséra Roberta Kirchhoffa za jeho houževnaté a důmyslné hledání spravedlnosti a zároveň i vhodné filmové formy,“ uvedla porota ve složení Dudley Andrew, Lordan Zafranovič, Gwenaël Breës a Özge Calafato.
Další dvě ocenění získal film na festivalu DOK Leipzig:
1. Čestné uznání v kategorii dokumentárních filmů nad 45 minut
“Rádi bychom ocenili režisérovu mnohaletou vytrvalost ve sledování kriminálního případu, který nám ukázal, že navzdory politickým změnám na Slovensku je tam justice stále zneužívána.”
2. Cenu ekumenické poroty
„Za mimořádnou žurnalistickou a uměleckou práci na nevyřešeném případu vraždy mladé ženy a skupiny neprávem obviněných mužů. Ale film je víc než to – ukazuje, že nemůžeme uniknout historii, když vytváříme naši současnost a budoucnost. Film nás vede k biblické otázce Co je pravda? V osobní rovině je to věc svědomí, ve společenské rovině věc právní odpovědnosti a justice, v obecné rovině je to způsob, jak být člověkem.“
Další ocenění filmu:
Nejlepší slovenský dokument na 8. ročníku festivalu Cinematik 2013 (Piešťany, Slovensko)
O filmu
Dokumentární tragédie o právu na spravedlnost je osmiletou detektivní výpravou režiséra Roberta Kirchhoffa do temných hlubin dodnes neuzavřeného a medializovaného případu únosu, znásilnění a vraždy mladé medičky. Dlouho očekávaná filmová rekonstrukce je jedním z nejkontroverznějších a divácky nejúspěšnějších slovenských dokumentů posledních desetiletí.
Film byl natočen v koprodukci České televize (Tvůrčí skupina Kamily Zlatuškové).
Originální název: Kauza Cervanová / Scénář a réžie: Robert Kirchhoff / Kamera: Ján Meliš / Střih: Jana Vlčková, Adam Brothánek / Hudba: Peter Zagar / Země: SR / ČR / Rok výroby: 2013/ Jazyk: slovensky / Stopáž: 100 min.
O kauze
Ľudmila Cervanová, dcera plukovníka Cervana, byla zavražděna před 37 lety. Do případu, jehož vyšetřování se táhne už téměř 40 let, se vložil i někdejší prezident Gustav Husák, proběhly desítky výslechů a zadržení, ale i manipulací, vydírání, utajování informací a falešných přiznání. Po pěti letech vyšetřování odsoudily socialistické soudy skupinu sedmi mladých mužů dohromady na 108 let. Bez důvěryhodných důkazů a svědectví si v nejtěžších věznicích Československa každý z nich odseděl dlouhé roky, dokud revoluce v roce 1989 nepřinesla šanci na nový proces.
V roce 2004 byli obžalovaní, navzdory novým důkazům zpochybňujícími jejich vinu, opět odsouzeni.
Dnes je z nich sedm stárnoucích mužů, kteří tvrdí, že byli zapletení do politicko-soudní konspirace komunistického režimu a čekají na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva – poslední instance, která může rozhodnout, jestli zemřou jako vrahové. Aby přesvědčili veřejnost a soudy o své nevinně, rozhodli se odsouzení podstoupit zkoušku na polygrafu, rovněž označovaném jako detektor lži. Výsledek testu: ani v jednom případě nebyla prokázána lež.
O režisérovi
Robert Kirchhoff (1968) je filmový režisér, scenárista, producent a kameraman. Vystudoval VŠMU v Bratislavě. Během své profesionální kariéry natočil a produkoval řadu filmů, které získaly uznání na mnoha domácích i zahraničních festivalech. Jeho tvorba se zaměřuje na aktuální společenské jevy a téma vyrovnávání se s „traumatickým“ dědictvím historických událostí ve střední Evropě ve 20. století.
Kritický pohled na životní situace romské menšiny na okraji společnosti v postkomunistickém Slovensku zobrazil v dokumentárním filmu Černé slovo (Čierne slovo/ Kálo lav, 1999), sociální a morální identitu Slováků při zrodu kapitalismu zkoumal ve filmu Hej Slováci (2002).
Jeho spolední film Kauza Cervanová, který vstupuje do českých kin letos v září, se zabývá nevyřešeným politicko-justičním zločinem.
Momentálně natáčí filmy Cesta lesem (2014), ve kterém odhaluje osudy těch, kdo přežili romský holocaust v celoevropském kontextu, a hudební celovečerní filmový happening Jazz Wars (2014) o trojici muzikantů (Laco Deczi, Jan Jankeje a Lubomir Tamaškovič).
Od roku 2003 pracuje i jako producent a koproducent (založil produkční společnost atelier.doc, www.atelierdoc.sk), spolupracoval na mnoha významných slovenských a českých dokumentárních i hraných filmech, které získaly mezinárodní uznání. Např. Nemoc třetí moci (r. Zuzana Piussi, 2011), Až do města Aš (r. Iveta Grófová, 2012), Tmář a jeho rod (r. Karel Vachek, 2011).
Filmografie (výběr)
Veselé Vianoce (1996), Spomienka (1997), Straty a návraty (1998), Čierne slovo/Kálo lav (1999), Otvorené okná (2000), Výprava proti srsti (2000), Si moje slnko (2000), Na vode (2001), Hej Slováci (2002), Kvety zla (2003), Lesk a bieda SNP (2005), Duch v stroji (2010), Kauza Cervanová (premiéra máj 2013)