Národní geopark Ralsko
Národní geopark Ralsko leží na území bývalého vojenského prostoru Ralsko. Je to kraj, kde nenávratně zmizelo 17 obcí i s kostely a hřbitovy. Kraj, kam se vrátila divočina. Mezi třemi středověkými hrady — Ralsko, Bezděz a Děvín se v nekonečných borových lesích skrývají zákoutí tak opuštěná, že zde slyšíte vlastní myšlenky. Krajina Geoparku Ralsko je rozmanitou mozaikou pískovcových skalních věží, tabulových hor, strmých soutěsek, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i překvapivě příkrých vrcholků vulkanického původu se starými bučinami. Při svém výletě určitě nevynechejte Skalní divadlo s monumentální Skalní branou, vrch Stohánek se zbytky hradu, Široký kámen, Malý a Velký Jelení vrch, rašeliniště Černého rybníka s vodní plochou s lekníny bílými. Součástí oblasti Geoparku Ralsko jsou také přírodní rezervace Břehyně-Pecopala a Hradčanské rybníky s rašeliništi. Díky svému reliéfu je oblast ideální pro aktivní odpočinek, najdete zde cyklotrasy, trasy pro in-liny a geostezky s interaktivními prvky pro rodiny s dětmi. Ti určitě ocení nově vybudovaný areál v Bělé pod Bezdězem, jehož součástí je kromě in-line dráhy a cyklostezky také lanové centrum, malá dětská zoo, rozhledna a dětské hřiště.
Hradčanská vyhlídka
Okrajová skalní plošina Hradčanských stěn skrývá jeden z nejkrásnějších výhledů v Národním geoparku Ralsko. Hradčanské stěny, lesy bývalého vojenského prostoru, vesnice Hradčany, hradčanské letiště či říční niva meandrující Ploučnice — to vše zde máte jako na dlani. V dáli spatříte Ještědský hřbet, Ralsko, Tlustec, Jelení vrchy. Na obzoru rozeznáte nejvyšší vrcholy Lužických hor. Trochu náročnější výstup na vyhlídku se dozajista vyplatí. Na západní straně skály je rozsáhlý skalní převis s krásnými ukázkami zvětrávání pískovce.
Hradčanské stěny
Hradčanské stěny jsou rozsáhlou pískovcovou oblastí, která se rozkládá mezi obcemi Doksy, Mimoň a Provodín. V přívětivých borových lesích nás může překvapit hloubka a spletitost skalních roklí. Tato oblast je charakteristická řadou kontrastů. Z rozeklaných pískovcových pater vystupují sopečné kupy Dub a Pec nebo jinak Pecopala, které poznáme jednoznačně podle nádherných bukových pralesů. V Hradčanských stěnách najdeme pozoruhodné skalní útvary, které jsou sochařským dílem přírody. Jedním z příkladů je jeskyně Psí kostel, kde chodby vzniklé zvětráváním svou podobou opravdu připomínají architekturu kostela. K nejoblíbenějším lokalitám patří také Havraní skála s nádhernou vyhlídkou směrem k hoře Ralsko, nebo Skalní brána, která je jednou z největších v severních Čechách. Ze samostatně stojících skalních věží je nejznámější Tvarožník vysoký 25 metrů, který byl v roce 1909 horolezecky pravděpodobně první zdolanou skalní věží v oblasti. Územím vede Naučná stezka Jeřáb, pojmenována podle jeřába popelavého, jednoho z pěti druhů ptáků, pro jejichž ochranu byla vyhlášena Ptačí oblast Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady.
Jeskyně Psí kostel
Psí kostel, zvaný též Husův kostel, patří k našim nejzajímavějším jeskyním. Malebná, ale málo známá oblast mezi Máchovým jezerem a Ploučnicí se dnes nazývá Polomené hory. Příroda vykouzlila na kraji Polomených hor úchvatnou podívanou. Pískovcovou katedrálu s mnohými okny a vstupními portály. Chodby a jeskyně vzniklé zvětráváním méně odolných pískovců byly pravděpodobně ve středověku člověkem rozšířeny. Krajní body převisu jsou od sebe vzdáleny 35 metrů a celková délka chodeb je 80 metrů.
Vranovské skály
Vranovské skály jsou pískovcové skalní útvary, které byly prohlášeny za přírodní památku. Menší skalní město, které se rozkládá na svazích dominantní hory Ralsko, skrývá velké množství zajímavých pískovcových tvarů reliéfu. Kromě mnohých skalních věží zde můžeme nalézt skalní okna, převisy, ale také tzv. skalní hřiby. Ty vznikly díky odlišné odolnosti jednotlivých vrstev pískovce. Tvrdší část pískovce tvoří ,,klobouk'' hřibu, naproti tomu měkčí pískovec jeho ,,nožičku". Takto dobře vyvinuté skalní hřiby jsou u nás poměrně vzácné. Jak už název napovídá, nacházejí se v obci Vranov, nedaleko od města Mimoň a města Stráž pod Ralskem na úpatí vrchu Ralsko. Jedním z nejzajímavějších míst je skalní vyhlídka zvaná Juliina.
Vrch Ralsko
Ralsko je skutečná dominanta krajiny — má tvar kužele na jedné straně ukousnutého, na vrcholu ční zbytek hradní věže. Podle této typické podoby jej vždy poznáte. Dnes je však toto místo turisty znovu objevováno. Poměrně namáhavý výstup na vrchol stojí za to. Nahoře můžete obdivovat jeden z nejstarších hradů u nás a naskytne se vám také pěkný pohled na Stráž pod Ralskem a nedaleký kuželovitý kopec se zříceninou hradu Děvín. Vrch Ralsko je 696 metrů vysoký a od roku 1933 je státní přírodní rezervací.