Koncert vítězů Musica Nova 2013 se uskuteční v Maďarském kulturním středisku

25. listopad 2013, 14:55
Koncert vítězů Musica Nova 2013 se uskuteční v Maďarském kulturním středisku

Sonic art neboli zvuková tvorba je hudba s asi šedesátiletou tradicí. Využívala totiž postupně vznikající technologie, které nabízejí zvuková studia v oblasti výroby i studiové úpravy zvuku, později i formou tzv. „live“, tj. přímo na jevišti. 

Dnes je zvuková tvorba běžnou součástí naší sluchové zkušenosti především ve filmové, televizní a rozhlasové tvorbě, existuje ovšem také jako tvorba „volná“, ve které se koncentruje dovednost skladatelů jak umělecká, tak technologická. Sami autoři jsou často aktivní i v tvorbě pro film, reklamu nebo video hry a volná tvorba je jakousi jejich experimentální dílnou, ze které pak těží nápady.

A na koho se můžeme těšit konkrétně?

FELIPE OTONDO – narozen v Chile.  Skladatel, performer, spolupracuje s experimentálním divadlem. Od r. 1999 žil v Dánsku, kde absolvoval postgraduální studia v oboru zvukové percepce na Aaalborg University se specializací na prostorovou a témbrovou percepci. Dále studoval na Carl Nielsen Academy u A. Brodsgaarda, kde se začal zabývat také interdisciplinárními projekty s vizuálním umkěním.

Od r. 2005 studoval kompozici na Universitě v Yorku v Británii se zaměřením na elektroakustickou kompozici a hudbu pro divadlo. Jeho hudba získala řadu ocenění a je provozována na prestižních festivalech. V současnosti vyučuje na Universitě v Lancasteru v Institutu pro soudobá umění.

Jeho skladba Noční studie 1 byla inspirovaná dílem básníka Roberto Bolana, který popis noční výlet na motocyklu přes mexickou poušť. Studie má vyjádřit charakter noční krajiny.

STIJN GOVAERE – Belgičan, žije v Barceloně. Od 12 let hrál v místním dechovém orchestru na alt saxofon. Pak studoval nástroj na Konzervatoři v Mechelen, poračoval na Bruselské královské konzervatoři, kde studoval komorní hudbu, teorii a kompozici. Dále pokračoval ve studiu akusmatiky u Annette van de Gorne. Je členem Belgické společnosti pro elektroakustickou hudbu a Španělské společnosti pro elektroakustickou hudbu. Získal řadu cen, byl také finalistou soutěže Musica nova v r. 2012.

Jeho skladba Nechme povařit klavír osm minut!  je inspirována konkrétní situací, kdy vařil vodu a přitom poslouchal klavír z rozhlasu. Kontrast mezi granulárním zvukem vařící se vody a hrou na klavíru, bohatou na harmonické tóny jej inspiroval k této skladbě.

ANTONIO SCARCIA je italský skladatel a elektro inženýr. Studoval na konzervatoři a universitě v Bari. Získal řadu ocenění včetně Musica nova 2011.

Skladba Obvyklé zkoušky je „virtuální zvukovou krajinou“, v níž pracuje se vztahem  zvoleného zvukového materiálu (odvozeného např. ze zvuku smyčcových nástrojů) a zvukových gest.

ROBERT NORMANDEAU  je kanadský skladatel, Vystudoval kompozici na Universitě v Montrealu, mj. u F. Dhomonta. Nahrává na řadě labelů, zvl. na specializovaném DIGITALes nebo Sonars. Získal řadu ocenění, rovněž v Musica nova. Je profesorem elektroakustické kompozice na Universitě v Montrelu od r. 1999.

Jeho skladba Baobaby pro bicí nástroje a hlasy je onomatopoetická skladba o 5 částech. Vznikla jako adaptace  námětu akusmatického díla Lišák a růže (1995).

DAVID IKARD, britský skladatel. V současné době absolvuje doktorské studium na Universitě v Oklahomě. Jeho hudba je prováděna v USA, Velké Británii, Kanadě. Mj. je žákem K. Karathanasise.

Skladba pro basklarinet a elektroniku Vítr a vlna má postihnout jednak charakter nástroje, jednak má být jakýmsi kroužením zvuku kolem fixních objektů.

ELVIRA GARIFZYANOVA, původem ruská skladatelka. Studovala klavír na Konzervatoři v Kazani, poté na Universitě ve Frankfurtu a v Zurichu a v Ženevě v oborech kompozice. Získala řadu ocenění.

Skladba pro flétnu a elektroniku Aurora Borealis plyne od statického začátku do větší hustoty a napětí, aby se znovu vrátila a vyprázdnila.

MICHAL RATAJ  je český hudební skladatel, který se mj. specializuje na elektroakustickou hudbu. Vystudoval hudební vědu na FF UK a skladbu na AMU u prof. I. Kurze. Dále absolvoval studijní pobyty  na universitách v Londýně, v Berlíně, v CNMAT ad. V r. 2006 dokončil doktorské studium skladby a teorie se specializací na radioart.  Působí v Českém rozhlase a jako pedagog na HAMU a pražské pobočce NY University.

Skladba Spatialis pro komorní orchestr a LE je napsána pro malý smyčcový orchestr a skupinu bicích nástrojů pro tři hráče. Jedná se o prostorovou skladbu, která využívá rozestavění osmi reproduktorů do prostoru a vytváří tak „znějící umělý prostor“.

KONCERT VÍTĚZŮ MUSICA NOVA 2013

17.12.2013, 18 hod.
Program: oceněné skladby mezinárodní soutěže: F. Otondo, S. Govaere, A. Scarcia, R. Normandeau, D. Ikard, E. Garifzyanova, M. Rataj, J. Fila

Maďarské kulturní středisko - Rytířská 25, Praha 1

www.musicanova.seah.cz
kontakt: [email protected]
S podporou MK ČR, Státního fondu kultury, MHMP a Nadace ČHF.