Lech Wałesa nebo Zuzana Čaputová budou hosty nadcházející konference Forum 2000. Začíná v Praze už tuto neděli.

10. říjen 2019, 10:55
Lech Wałesa nebo Zuzana Čaputová budou hosty nadcházející konference Forum 2000. Začíná v Praze už tuto neděli.

Už tuto neděli bude v Praze zahájen další ročník konference Forum 2000 s názvem „Jak obnovit naděje roku 1989“ („Recovering the Promise of 1989“). Mezi jejími řečníky bude například zakladatel Solidarity a někdejší polský prezident Lech Wałesa či slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Dalšími potvrzenými účastníky konference jsou také jemenská aktivistka a nositelka Nobelovy ceny míru Tawakkol Karman, nejvyšší představitel pravoslavného křesťanství ekumenický patriarcha Bartoloměj I., legenda sovětského disentu a později místopředseda vlády Izraele Natan Šaranský, tibetský exilový premiér Lozang Sanggjä či australský politolog a autor knihy „The Life And Death Of Democracy“ John Keane. Z českých řečníků potvrdil účast ministr zahraničí Tomáš Petříček, pražský primátor Zdeněk Hřib či zástupkyně české odnože studentského hnutí Fridays for Future Lucie Smolková. Konference se uskuteční ve dnech 13. - 15. října 2019 v Praze na Žofíně a dalších místech

 

Podporu letošnímu ročníku konference na dálku vyjádřila i řada dalších významných osobností z celého světa, mezi jinými americký spisovatel a politolog Francis Fukuyama, hongkongský aktivista Joshua Wong či bývalý jihoafrický prezident a nositel Nobelovy ceny míru Frederik Willem de Klerk. Podporu vyjádřili prostřednictvím video zdravic, které do Prahy před konferencí poslali. „Konec komunismu v roce 1989 byl významným milníkem celé lidské historie. Umožnil sjednocení Evropy podle zásad demokracie a svobody. Bohužel dnes, třicet let poté, čelíme řadě nových výzev. Máme tu autoritářské země jako Rusko nebo Čína, které jsou agresivní a sebevědomé. Ale současně je zde i mnohem zákeřnější hrozba demagogických populistů, kteří jsou zvoleni vlastními občany a nyní podkopávají právní stát. Letošní konference Forum 2000 je proto mimo jiné životně důležitá pro mnoho mladých lidí, kteří se narodili až po pádu berlínské zdi a nemají zkušenost se životem v autoritářském zřízení, v němž není možné považovat výhody mírumilovné demokracie za samozřejmé,“ říká například ve své zdravici Francis Fukuyama. A Frederik Willem de Klerk dodává: „Pád berlínské zdi, signalizující neodvratný pád komunismu, mi výrazně rozvázal ruce ve snaze o transformaci Jižní Afriky. Ano, dnes je odkaz roku 1989 stále relevantní, ale je ohrožen.“