Mezinárodní varhanní festival vstupuje do druhé poloviny

28. srpen 2013, 17:43
Mezinárodní varhanní festival vstupuje do druhé poloviny

Mezinárodní varhanní festival Audite Organum (Poslouchejte varhany), který se již po osmnácté koná v bazilice sv. Jakuba v Praze, vstoupí ve čtvrtek 29. srpna do druhé poloviny.

Mezinárodní varhanní festival Audite Organum (Poslouchejte varhany), který se již po osmnácté koná v bazilice sv. Jakuba v Praze, vstoupí ve čtvrtek 29. srpna do druhé poloviny. Koncert Ireny Chřibkové nazvaný Svatojakubská neděle, odstartuje další sérii varhanních recitálů, jež Pražanům představí nejlepší evropské interprety. Posluchači se mohou těšit na improvizační večer polského hudebníka J. Gembaského, vystoupení varhaníka z Kodaně J. Lorentzena a varhanního manželského dua z Paříže.
Irena Chřibková

Titulární varhanice sv. Jakuba a zároveň zakladatelka festivalu Audite Organum Irena Chřibková usedá za svatojakubské varhany pravidelně již od roku 1991. Její nedělní varhanní půlhodinky, které navázaly na tradici jejích předchůdců B. A. Wiedermanna a J. Ropka, se těší velké oblibě. Na čtvrtečním koncertě nazvaném Svatojakubská neděle zazní hudba, kterou Irena Chřibková ráda hraje a kterou její posluchači rádi slyší. Budou to skladby nejen od českých autorů J. K. Vaňhala, J. Kličky, L. Janáčka a B. Martinů, ale od Mendelssohna či francouzského autora Ch. Tournemireho. Vystoupení titulární varhanice se tak stane doslova přehlídkou všech barev, které největší pražské varhany nabízí.

Svatojakubské varhany
Svatojakubské varhany jsou se svými 4 manuály, 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice jsou druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více než 90 hudebníky. Původ nástroje spadá do počátku 18. století. Poslední modernizace z roku 2011 pozvedla svatojakubské varhany na světovou úroveň. Nově instalované paměťové zařízení je schopno zaznamenávat, měnit a uchovávat velké množství dat. „Interpret si tak může předem připravit až 4 000 barevných možností a sám je během hry ovládat," vysvětluje Irena Chřibková.

Videoprojekce umožní sledovat interprety při hře
Festivalové koncerty začínají vždy od 19.00 hodin. Publikum bude moci díky projekci živého videozáznamu na plátno umístěné v přední části lodi chrámu sledovat interprety při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat i pohyby nohou po pedálech, což při běžných varhanních koncertech není možné vidět.
Hudební zážitky z festivalových koncertů umocňuje překrásný interiér baziliky svatého Jakuba, který se vyznačuje vynikající akustikou s ideálním dozvukem.

Osm výjimečných koncertů
Letošní 18. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který začal 1. srpna a potrvá až do 19. září, nabízí pražskému publiku celkem osm čtvrtečních večerů plných objevné dramaturgie a nových hudebních zážitků. Za největší pražské varhany usednou uznávaní varhaníci ze Švédska, Norka, Dánska, Litvy, Polska a také francouzští a čeští umělci.