Nenechte si ujít celovečerní dokumentární film tata_bojs.doc

30. červenec 2024, 11:10
Nenechte si ujít celovečerní dokumentární film tata_bojs.doc

36 let, 1298 koncertů, 161 skladeb, 10 alb, 24 klipů, 1 výstava, 2 knihy, 1 film. Celovečerní dokument o hudební skupině, která se zrodila před 36 lety z kamarádství dvou žáků základní školy, a postupem času se vyvinula v komplexní fenomén české kulturní scény.

Zpěvák, bubeník a vizuální umělec Milan Cais a baskytarista a sloupkař Mardoša jsou dokladem toho, že přátelství může být hnací silou životů a tvorby, která přinesla hity jako Šťastnější, Attention Aux Hommes!, Pěšáci, Jaro, Kraftwerk in Saint Tropez, Vesmírná, Lasičky, Elišce, Zvony, Tanečnice nebo Filmařská…

Držitel čtyř Českých lvů, režisér a scenárista Marek Najbrt, natočil celovečerní dokument o legendární pražské rockové kapele Tata Bojs. Film nazvaný tata_bojs.doc originálně nahlíží do historie skupiny, jež loni oslavila 35 let existence, a hlouběji přibližuje její klíčové osobnosti Milana Caise a Mardošu, kteří populární „Tatáče“ už ve svých čtrnácti letech na hanspaulské základní škole založili. Fanoušci se
mohou těšit na nepřeberné množství unikátních archivních materiálů z minulosti jedinečné kapely, k níž vždy patřila promyšlená vizualita a neochota podbízet se lacinými hity.

Vedle Milana Caise a Mardoši ve filmu vystupují další současní i bývalí členové kapely Dušan Neuwerth, Vladimír Bár, Matěj Belko, Jiří Hradil, Marek Padevět, Marek Doubrava, Maťo Mišík nebo „neustálý host“ Klára Nemravová. Nechybějí ani vzpomínky rodičů Milana Caise a Mardoši anebo osobností hudebního showbyznysu, které Tata Bojs na jejich cestě provázely: ředitelky vydavatelství Supraphon Ivy Milerové, hudebního manažera Michala Máky, multiinstrumentalisty a kapelníka MCH Bandu Mikoláše Chadimy nebo herce a režiséra Jakuba Koháka, jenž skupině natočil její kultovní videoklipy Attention Aux Hommes! a Virtuální duet.
Film tata_bojs.doc nepátrá jen v dějinách úspěšné, a přitom mimo mainstream stojící skupiny, ale předestírá i její možnou budoucnost. Pro futuristické scény si režisér Marek Najbrt přizval členy osobitého pražského divadla Vosto5.

Klíčové milníky

1988: Založení kapely Milanem Caisem a Markem Huňátem (Mardošou) na základní škole v pražské Hanspaulce
1991: První neoficiální album “Šagali Šagáli”
1995: Debut na trhu s “Ladovým albem” (zhudebněné říkanky Josefa Lady)
2000: Průlomové album “Futuretro” pod Warner Music
2004: Konceptuální “Nanoalbum” – 4 ceny Anděl a první místo v české albové hitparádě
2008: Žánrově experimentální album “Smetana” ve spolupráci s korejským Ahn Triem
2017: Live album se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu
2020: Album “Jedna nula” – cena Anděl v kategorii Skupina roku

Koncertní činnost

Tata Bojs mají za sebou více než tisíc vystoupení, od intimních klubových koncertů až po velkolepé show pro tisíce fanoušků. Jejich velké koncerty jsou známé originální scénou a propracovaným designem, za kterým stojí bubeník a zpěvák Milan Cais, absolvent AVU a uznávaný výtvarník.

Současné složení kapely

Milan Cais (bicí, zpěv)
Mardoša (baskytara)
Vladimír Bár (kytara)
Matěj Belko (klávesy)
Dušan Neuwerth (zvuk)

Tata Bojs nejsou jen kapelou – jsou kulturním fenoménem, který po desetiletí ovlivňuje českou hudební scénu svou inovativní tvorbou, vizuální stránkou a nekompromisním přístupem k hudbě.