Progresivní brněnský ateliér Knesl + Kynčl v Galerii Jaroslava Fragnera vytvořil prostor mezi městem a domem
4. únor 2013, 0:00
Progresivní brněnský ateliér Knesl + Kynčl v Galerii Jaroslava Fragnera vytvořil prostor mezi městem a domem
Na počátku byl dům. Takto biblicky prostě začala před deseti lety stopa tehdy začínajícího brněnského ateliéru Knesl + Kynčl architekti ve městě Kuřim. Následovaly úpravy náměstí, další rodinné domy i výrobní prostory, dopravní generel a konečně územní plán. Město si našlo své spřízněné architekty – a zdaleka nejen Kuřim. O rozpětí, přesazích i výsledcích práce studia Knesl + Kynčl architekti se mohou do 3. března přesvědčit návštěvníci pražské Galerie Jaroslava Fragnera. V jejím prostoru však nevznikla „koncentrovaná Kuřim“: Knesl + Kynčl architekti se během dvanácti let své existence podepsali pod desítky realizovaných i ideových návrhů po celé České republice. K nejaktuálnějším zakázkám patří například nový územní plán pro Milovice, které se potýkají s mnoha problémy a následky dlouhého pobytu sovětských vojsk či wellness areál pro českého investora v Chorvatsku.
Na zdejším trhu opravdu není mnoho ateliérů, které by se stejně intenzivně věnovali návrhům domů či objektů pro průmyslový sektor a urbanistickému plánování. Architekti se zpravidla zaměřují na jedno, či druhé. Podle Jakuba Kynčla, jednoho ze zákládajících a vedoucích členů studia, je zájem o místo, kde má dům vyrůst, a zároveň jaké domy mají stát v řešené lokalitě, logický a principální: „Dům není socha, není tu pouze sám pro sebe, vždy je součástí města či krajiny.“
Probíhající výstava v Galerii Jaroslava Fragnera přibližuje osm projektů ateliéru Knesl + Kynčl architekti, které většinou prošly křtem v soutěžích. Výběr nebral v potaz okázalost nebo „avantgardní potenciál“ kreací, spíše přesvědčivě dokumentuje schopnost těchto brněnských autorů přistupovat ke každé zakázce zodpovědně a v širších souvislostech – ať jde o grafické řešení interiéru, výrobní halu, jednoduchý domek, ekologické centrum nebo územní plán pro tak zatížené město, jakým jsou Milovice.
„Výstavu jsme uspořádali u příležitosti dvanácti let existence studia Knesl + Kynčl architekti, která je vzácně vyrovnaná, neokázalá a v tuzemském prostředí velmi nadstandardní. Zaujalo nás, že v každém výstupu toho ateliéru vidíme pečlivost, přemýšlení, srozumitelnost, velmi silnou empatii s klienty, ale především místem vzniku. Pánové Knesl, Kynčl a jejich tým ukazují, jak renesanční je profese architekta – od historika, filosofa, psychologa, až po řemeslníka,“ říká Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera. Více informací nawww.gjf.cz nebo www.knesl-kyncl.com.