Rozhovor s Ladislavem Špačkem o novém filmu Komorník i o tom zda má komorníka český prezident

1. listopad 2013, 13:39
Rozhovor s Ladislavem Špačkem o novém filmu Komorník i o tom zda má komorníka český prezident

Ladislav Špaček jako garant filmu Komorník odpovídá na otázky spojené (nejen) s tímto filmem.

Ve filmu Komorník hraje Forest Whitaker muže, který obsluhoval sedm amerických prezidentů a byl jim tedy pořád nablízku. Vy sám jste téměř jedenáct let působil jako mluvčí prezidenta Václava Havla na Pražském hradě a účastnil se mnoha společenských událostí u nás i v zahraničí. Existuje nějaký rozdíl mezi prezidentskou etiketou u nás a v USA? Je ta americká přísnější?

Kdepak, je nesrovnatelně volnější. Etiketa v novodobém smyslu slova se zrodila na dvoře Ludvíka XIV. jako velmi přísná pravidla pro dvorskou šlechtu, která obklopovala “krále Slunce” ve Versailles. Po Francouzské revoluci, kdy šlechtu nahradilo početnější měšťanstvo, se pravidla zjednodušila, třeba v oblečení a celkové obřadnosti a kurtoazii. Tendence k ležérnosti pokračuje i dnes, ale v Evropě si stále udržujeme tradice našich aristokratických předků. Amerika šla jinou cestou. Když první odvážní Evropané opouštěli počátkem 17. století své domovy a zakládali na východním pobřeží Ameriky osady, jež se staly zárodkem budoucích Spojených států, unikali před náboženskou nesnášenlivostí a byli vedeni odporem vůči aristokratické společnosti. Programově odmítali všechny výsady a rozdělení společnosti na „vyšší“ a „nižší“ vrstvy. Osadníci se nerozlišovali podle původu, ale jen podle schopností, posléze podle majetku. Svobodný Američan se přece nebude chovat jako britský aristokrat! Žena-farmářka, když jí desperáti zabili manžela, žila stejným způsobem jako její sousedé muži. Proto jen v Americe můžeme potkat na letišti ženu, jak vláčí objemný kufr, a vedle ní jde muž a nese si noviny. Evropan vychovaný v tradicích, které nám vštípila už rytířská kultura v raném středověku, by to (věřme) nedopustil.
V prostředí nejvyšších politických kruhů ovšem platí protokol, který je společný pro celou naši euroamerickou civilizaci. Protokoly jsou natolik sjednoceny, že ani nepoznáte, jestli jste v Madridu, Praze, Buenos Aires nebo Washingtonu. Londýn poznáte a Paříž taky.

Má český prezident taky "komorníka"?

Ano, ale na rozdíl od anglosaského prostředí se mu neříká komorník. Tato funkce se tady od zániku rakousko-uherské monarchie nevyskytovala, proto mladší lidé vůbec nevědí, kdo to komorník je, znají ten pojem snad jen z pohádek. Prezident ovšem musí mít ve své blízkosti stále někoho, kdo pečuje o jeho osobní potřeby, o jeho soukromé záležitosti a kdo požívá prezidentovu plnou důvěru. Prezident potřebuje člověka, který ví, jakou košili má koupit, že je nutné prezidenta objednat k holiči nebo zubaři, kdo mu skočí do opravy s brýlemi.

Kolik členů služebnictva se stará o českého prezidenta a jaké mají funkce?

Už jsme si řekli, že prezident nemá služebnictvo, tedy služky, sluhy a komorníka. Součástí Kanceláře prezidenta republiky je Sekretariát prezidenta. A v jeho struktuře najdeme člověka, který má funkci osobního tajemníka prezidenta. To je ten člověk, který se stará o prezidentovy osobní věci, tedy komorník. Ale jsou tam i další, nezapomeňme na číšníka, který obsluhuje prezidenta při jídle a občerstvení na Hradě. Přináší kávu, nápoje, servíruje oběd nebo večeři. Václav Havel měl I garderobiérku, ta se starala o jeho oblečení. Žehlila mu košile, dávala do čistírny obleky a kravaty, vybírala a připravovala mu vhodné oblečení na cesty a do kanceláře. Dalším důležitým pracovníkem Sekretariátu je tajemnice manželky prezidenta. Ta má na starosti první dámu, její program, ale umí se postarat i o návštěvu kadeřnického nebo kosmetického salonu.

Ladislav Špaček

Původním povoláním pedagog. Vyučoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, v letech 1990–1992 byl redaktorem a moderátorem Československé televize. Od roku 1992 působil téměř jedenáct let na Pražském hradě jako mluvčí prezidenta Václava Havla. Účastnil se bezpočtu vrcholných společenských událostí, jako doprovod prezidenta republiky navštívil více než 50 zemí světa, setkal se s desítkami prezidentů a členů královských rodin. Je autorem a protagonistou televizního seriálu Etiketa a napsal řadu knih o etiketě: Etiketa, Velká kniha etikety, Nová velká kniha etikety, Komiksová etiketa, Špaček v porcelánu, sérii Malých knih etikety – pro celou rodinu, pro manažery, u stolu, pro firmu a úřad, pro každý den, je autorem hry Starling aneb Etiketa hrou, etikety pro děti Dědečku, vyprávěj, a knihy vzpomínek Deset let s Václavem Havlem. Jeho poslední publikací je obsáhlá Business etiketa a komunikace. Působí jako konzultant v oboru komunikace a etikety, pořádá přednášky pro top manažery firem a úřadů a pro politiky.

Komorník