Sochařský festival SCULPTURE LINE startuje již příští týden

4. červen 2019, 15:25
Sochařský festival SCULPTURE LINE startuje již příští týden

Rónův Čtenář v křesle na Náměstí Franze Kafky, obří lidoop čínského sochaře Liu Ruowanga vzhlížející k nebesům před Tančícím domem, impozantní Stvůra Jana Dostála na náměstí Republiky, majestátní Trůn Antonína Kašpara v Dolních Břežanech, tichý Strážce Stefana Milkova na Novoměstské radnici či Adam a Eva od Kryštofa Hoška na Jungmannově náměstí – sochařský festival SCULPTURE LINE  již popáté obsadí pražská veřejná prostranství a originálně doplní a oživí rušná místa v centru i prostory mimo hlavní tepny města.

Stejně jako v minulých letech budou sochy k vidění nejen v metropoli, sochařská linka SCULPTURE LINE povede letos do Pardubic, Plzně, Broumova, Liberce, Ostravy či Olomouce a také až za hranice do Lucemburska a Německa.

Oficiální zahájení letošního ročníku je symbolicky 6. 6. a instalace budou na jednotlivá místa umísťovány postupně v průběhu června. Festival pak potrvá do 30. 9., mnohé sochy však zůstanou i poté. První instalací letošního ročníku se stalo dílo nazvané Original Sin od mezinárodně uznávaného čínského umělce Liu Ruowanga a je již nyní k vidění v Ostravě. Tři impozantní lidoopové z bronzu stráží vstup do Velkého světa techniky v ostravských Dolních Vítkovicích. Další lidoop pak bude strážit i vstup do pražského Tančícího domu. V Plzni již nad hlavami chodců v ulici Bedřicha Smetany „povlává“ Malé prádlo od Veroniky Psotkové. V západočeské metropoli k němu postupně přibudou další sochy od Václava Fialy, Jana Dostála či Andreje Margoče. Za pozornost určitě stojí instalace Nohy z vody slavného sochaře Kurta Gebauera, která bude v Mlýnské strouze realizována ve spolupráci s Katedrou výtvarné kultury Pedagogické fakulty v Plzni, kde v současné době Kurt Gebauer působí jako pedagog.

Olomouc kromě instalací ve veřejném prostoru pozve veřejnost i na doprovodnou výstavu do Galerie města Olomouc. Až do 30. června zde budou k vidění díla trojice uznávaných umělců: „Volba padla na dva z legendárních Tvrdohlavých, na sochaře Michala Gabriela a na Jiřího Davida, a na olomouckého rodáka Jana Dostála,“ popisuje kurátor výstavy Martin Dostál.

Minulý týden Sculpture Line také otevřel sochařský park v Lucembursku. Park v Commune de Steinsel oživily sochy od Alexandry Koláčkové, Ivy Mrázkové, Michala Gabriela a Andreje Margoče. Zahájení proběhlo za účasti ředitele festivalu Ondřeje Škarky, kurátora festivalu Martina Dostála a ve spolupráci s velvyslancem Petrem Kubernátem a Velvyslanectvím ČR v Lucemburku.

Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů budou k dispozici v průběhu na  www.sculptureline.cz.

SCULPTURE LINE umisťuje současná sochařská díla do veřejného prostoru tak, aby do něj vnesla nové emoce, dala mu novou tvář, naznačila nové příběhy. Jedním z našich cílů je přiblížit díla současných umělců široké veřejnosti. Vytrhnout umění z galerií a přinést ho za lidmi do ulic, doslova jim ho postavit do cesty. A na druhou stranu tím, že na veřejná prostranství umísťujeme umělecká díla, tak se snažíme prostor kultivovat a rozvíjet. Chceme dát známým místům úplně nový rozměr. Běžnému člověku může připadat, že umístění soch je nahodilé, ale opak je pravdou. Spolupracujeme s urbanisty, architekty, kurátory, umělci. Na druhé straně pak stojí další lidé z měst a městských částí, kteří se tomu také intenzivně věnují.,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Ondřej Škarka.

Sculpture Line se v pořádajících městech stává tradicí.   Prohlubuje se spolupráce mezi pořadateli a jednotlivými městy, dochází k intenzivnější komunikaci mezi “diváky” a realizačním týmem sochařského festivalu. Zřetelná je také snaha časově rozšiřovat přehlídku Sculpture Line do prostoru celého roku a prohlubovat tak soužití obyvatel jednotlivých měst se současným uměním.  

V uplynulých ročnících festivalu zaujala například variace na Buddhovu sochu na Letišti Václava Havla, Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy, instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky či sochy nestora českého sochařství Olbrama Zoubka.