„Po čtyřech letech přípravy a roční realizace jsme si v září splnili chovatelský sen a otevřeli expozici, která nemá v rámci Evropy obdoby. Chtěli jsme návštěvníkům přiblížit rejnoky nejen prostřednictvím pozorování, ale i osobním kontaktem v podobě krmení a doteku rejnoka. Podle našeho názoru právě bezprostřední kontakt se zvířetem může výrazně přispět k uvědomění si jeho jedinečnosti, ale i zranitelnosti,“ zdůraznil ředitel Horský. Rok 2014 byl pro zoo průlomový i v oblasti ochrany zvířat přímo ve volné přírodě. „Po několikaměsíčním vyjednávání se nám podařilo připravit první kroky k vlastnímu in-situ projektu. V září 2014 jsme společně s primátorem města Zlína Miroslavem Adámkem a guvernérem státu Bauchi v severovýchodní Nigérii J.E. panem Isa Yuguda podepsali Memorandum o přípravě a realizaci projektu podpory rezervace Yankari Game Reserve. Chceme finančně pomáhat rangerům – strážcům parku, nakoupit jim potřebné vybavení, přispět na opravu infrastruktury. Finanční prostředky pro realizaci této podpory získáme díky projektu Koruna ze vstupného, kdy z ceny vstupenky 1 korunu věnujeme přímo na ochranu zvířat v jejich domovině. Každý z vybraných projektů bude schvalovat Rada a Zastupitelstvo města Zlína. Pro nejbližší období navíc podpoříme dvě další lokality – terénní výzkum výskytu plameňáků malých v Etiopii a monitoring hadilovů písařů v Jihoafrické republice,“ dodal Horský.
V rámci expozičního rozvoje zoo v květnu otevřela i japonskou zahradu Mu-Shin. Největší zahrada svého druhu v České republice se u návštěvníků setkala s nesmírným ohlasem. „Obrovský zájem nás mile překvapil. Dlouhodobě se snažíme propojovat expozice zvířat s rostlinnými výsadbami a umocnit tak atmosféru daného kontinentu. V japonské zahradě však chceme nabídnout i jiný zážitek. Název Mu-Shin znamená „mimo mysl“. Přáli bychom si, aby právě tady návštěvníci zapomněli na starosti, odpočinuli si a třeba i načerpali energii,“ přiblížil pojetí zahrady ředitel Horský. Další novinkou roku 2014 byla proměna vyhlídky u expozice tygrů, kde vznikne expozice pro veverky šedobřiché. Zoo také zrealizovala nový vstup do Amazonie od australského dětského koutku a úpravu expozice lvů. „V rámci společného projektu s francouzskou zoo Doué-La-Fontaine již potřetí u nás měsíc působili dva umělečtí řezbáři z afrického Nigeru. Pro areál zoo vytvořili jedinečné dřevěné sochy krokodýla, surikat, prasat savanových, želv, antilop, hyeny a hrocha, “ doplnil Horský.
Mimořádně úspěšný byl rok 2014 i po chovatelské stránce. Zoo odchovala 182 mláďat celkem u 53 druhů zvířat. Po několika letech snažení se podařil unikátní odchov evropského významu – samička supa hnědého, první v historii zoo. K tomuto cennému prvoodchovu bezesporu napomohla i instalace kamerového systému v chovném zázemí supů. Významným úspěchem jsou také 4 supi mrchožraví, nejpočetnější odchov tohoto druhu supa v celé Evropě. „Nabízí se tak možnost, že některá mláďata z našich odchovů posílí volně žijící populaci v Bulharsku, kde úspěšně probíhá reintrodukční program Green Balkans a kde jsme již předali 4 supy bělohlavé odchované v naší zoo,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Chovatelskou lahůdku reprezentují i 3 mláďata zoborožce bělovlasatého, 2 potomci flétnáka australského (poprvé v historii zoo), odchov vlhovce žlutohřbetého a 12 mláďat ve volné přírodě kriticky ohrožené pižmovky bělokřídlé. „Mladé pižmovky začátkem roku 2015 založí chovnou skupinu v malajské ZOO Negara, s kterou dlouhodobě spolupracujeme,“ dodal Štraub. Horkou novinkou roku 2014 jsou kotingy tříbarvé, pár pestrých supů chocholatých, hejno zejozobů afrických nebo atraktivní sojky dlouhoocasé.
U savců zlínská zoo hned ve čtyřech případech zaznamenala historicky první chovatelský úspěch. Platí to pro samečka hyeny skvrnité, samečka mravenečníka velkého, 6 mláďat surikat a samičky dželady. „Mia, jak se malá dželada jmenuje, je navíc prvním mládětem dželady v rámci českých a slovenských zoo,“ zdůraznil zoolog Pavel Shromáždil. Zoo opětovně docílila početných odchovů u kapybar (5 mláďat), klokanů rudokrkých (15 jedinců), kotulů veverovitých (6 mláďat). V červenci se narodilo již dvanácté mládě žirafy Rothschildovy. Kolekci savců doplnily dva nové druhy – antilopa koňská a vzácně chovaný gibon moloch. Současně k samici tapíra čabrakového Nadiře přišel mladý samec Baru. Velkou událostí byl i příchod mořských rejnoků druhu siba ománská pro expozici Zátoka rejnoků.
Díky roční návštěvnosti ve výši 585 118 osob zlínská zoo počtvrté za sebou obhájila pozici druhé nejoblíbenější české zoo a nejvyhledávanější turistické destinace celé Moravy. Dlouhodobě se také umísťuje mezi desítkou nejnavštěvovanějších turistických míst České republiky. „Do zlínské zoo v roce 2014 přišlo tolik návštěvníků, kolik žije obyvatel v celém Zlínském kraji,“ hodnotí úspěšný rok Romana Bujáčková z oddělení marketingu. Rekordy padaly i v rámci měsíční návštěvnosti, především po otevření rejnoků. „Říjen, listopad a prosinec přinesly rekordní počet návštěvníků v daném měsíci. Stejně úspěšné byly i měsíce leden a březen. V srpnu do zoo zavítalo 124 429 návštěvníků, což je doposud druhý nejvyšší počet osob během jednoho měsíce,“ upřesnila Bujáčková. Stále větší ohlas mezi návštěvníky zoo zaznamenává projekt ZOO Zlín Family v podobě osobních nebo rodinných permanentních karet. „V současné době evidujeme 1 950 držitelů klubových karet, což oproti roku 2014 představuje téměř 18% nárůst,“ upřesnila Bujáčková. K novinkám návštěvnického servisu patřilo zastřešené posezení v prostoru hlavního vstupu do zoo s možností občerstvení a nové prodejní stánky suvenýrů v dětském koutku a v expozici rejnoků. „V závěru roku jsme zprovoznili internetový e-shop s nabídkou vstupenek, dárkových certifikátů, brandového zboží a dárkových předmětů z Nigeru a Etiopie,“ dodala Romana Bujáčková. Rok 2014 byl v uvozovkách i rokem příměstských táborů. Zoo je pořádala vůbec poprvé ve vlastní režii. V deseti turnusech si zlínskou zoo na vlastní kůži zažilo téměř 250 dětí. V nabídce doprovodných programů měly svou premiéru zcela nové akce, např. Festival gastronomie, Festival místních pivovarů, Pohádkový zámek, Halloween, letní podvečery v zoo.
„Velmi si ceníme toho, že se zlínská zoo těšila tak velké přízni všech návštěvníků i podpoře zřizovatele zoo Magistrátu města Zlína. Chtěl bych jim za jejich neutuchající podporu upřímně poděkovat a zároveň je pozvat na návštěvu i v letošním roce. Velkým lákadlem bude stále Zátoka rejnoků, chystáme však také řadu novinek a překvapení,“ uvedl ředitel Roman Horský. K takovým bude patřit nová expozice pro jedinečné kivi hnědé. Samce tohoto nelétavého australského opeřence zoo získala již v roce 2014. „Jsme vůbec první českou a slovenskou zoo, kde se kivi objeví,“ dodal Horský. Na podzim zoo zahájí výstavbu expozice Řeka trávy. Vyroste ve svahu pod tropickou halou poblíž expozice lachtanů a představí mokřadní biotop floridského národního parku Everglades. V hlavní roli zde budou aligátoři severoameričtí. Kromě nich se lidé mohou těšit na kolpíky růžové a pumy americké. Rozběhne se také příprava studie největšího projektu v historii zoo pojmenovaného Karibuni, který vzniknena nově získaných pozemcích o rozloze 24 hektarů. Jeho realizace bude pravděpodobně probíhat v etapách. Karibuni zavede návštěvníky do oblasti střední a západní Afriky. „Hlavní dominantou bude komplex výběhů pro slony, který nám poskytne podmínky pro jejich rozmnožování. Mimo slonů se tato oblast stane domovem lidoopů a jiných primátů, šelem a afrických kopytníků,“ uvedl ředitel Roman Horský. Součástí Karibuni bude také africký kemp se sociálním zařízením a jednoduchá tábořiště určená pro přenocování školních skupin nebo dětí na letních táborech.