Výstava École de Paris odhaluje kouzlo meziválečné Paříže a její české stopy

20. prosinec 2024, 11:46
Výstava École de Paris odhaluje kouzlo meziválečné Paříže a její české stopy

Výstava v Národní galerii Praha ve Valdštejnské jízdárně vás zavede do fascinujícího světa meziválečné Paříže, který ožil díky talentu českých umělců. Tato jedinečná expozice přibližuje bohatství umělecké scény první poloviny 20. století a představuje díla výtvarníků, kteří se stali nedílnou součástí pařížské kultury. Navštívit ji můžete až do 2. března 2025. Navštivte tuto výjimečnou výstavu a objevte, jak čeští umělci ovlivnili meziválečnou Paříž a jak ona inspirovala je.

České umělce lákala Paříž jako místo inspirace, vzdělání a možnosti poznat "velký svět". Ve 20. a 30. letech minulého století se zde usadila řada výtvarníků, kteří přispěli k dynamice pařížské umělecké scény. Mezi nejvýraznější jména patří Jiří Kars (Georges Kars), Otakar Kubín (Othon Coubine) nebo František Zdeněk Eberl (François Maurice Eberl), jejichž díla se pravidelně objevovala na prestižních salonech, v galeriích i časopisech. Tito umělci, známí hlavně pod svými pofrancouzštěnými jmény, se stali součástí kosmopolitního uskupení známého jako pařížská škola, které mělo svůj domov na Montmartru a později na Montparnassu.

Vítejte na výstavě École de Paris

Když vstoupíte do Valdštejnské jízdárny na výstavu École de Paris. Umělci z Čech a meziválečná Paříž, okamžitě vás vtáhne atmosféra meziválečné Paříže. Tato výstava představuje trojici malířů – Karse, Kubína a Eberla, kteří se stali výraznými postavami pařížské umělecké scény dvacátých a třicátých let minulého století. Výstava také mapuje, jak se tato trojice českých malířů prosadila na pařížské scéně, jaké bylo jejich postavení na výtvarných salonech a kolektivních výstavách. Bylo to jako listovat historií česko-francouzských vztahů ve výtvarném umění. Je zajímavé sledovat rozmanitost a osobitost, kterou každý z těchto malířů přinesl do uměleckého světa. Bylo to jako cestovat časem a ocitnout se v srdci meziválečné Paříže, kde se mísil talent, odvaha a touha tvořit něco nezapomenutelného.

Vedle obrazů Karse, Coubina a Eberla můžete obdivovat také díla světově proslulých autorů, jako jsou Amedeo Modigliani, Chaïm Soutine, Marc Chagall, Jules Pascin, Suzanne Valadon nebo Maurice Utrillo. Každé z těchto děl vám přiblíží dobový vkus, atmosféru Paříže a nastíní vztahy mezi umělci.

Otakar Kubín

Kubínova tvorba prošla zásadní proměnou během první světové války, kdy se jeho styl přiklonil k neoklasicismu. Po osobních tragédiích se v roce 1920 stáhl na provensálský venkov v Jižní Francii, kde nacházel inspiraci v tamní krajině. Vedle maleb přírody se věnoval i figurálním výjevům a zátiším.

Jiří Kars

Již za svého života patřil k ceněným výtvarníkům okruhu pařížské školy. Karsova tvorba procházela počátkem 20. let zásadní proměnou. Po dílech blízkých kubismu, fauvismu a Paulu Cézannovi, odehrávajících se v tónech zeleně, hnědi a šedi, se zařadila do proudu meziválečného neoklasicismu.

František Zdeněk Eberl

Eberlova tvorba se od poloviny 20. let zaměřovala na pařížský noční život – kavárny, bary a taneční podniky. Jeho obrazy často zachycovaly postavy z okraje společnosti, přičemž jedním z jeho poznávacích znaků byly postavy bez zřetelných očních panenek, které podle něj narušovaly výraz obličeje. Později se věnoval tématům zralých žen, vyčerpaných alkoholem a životními strastmi.

Doprovodné programy

Pokud byste měli zájem o komentovanou prohlídku výstavy, neváhejte a zakupte si vstupenku zavčas, zájem je velký. Komentovanou prohlídku můžete absolvovat s jedním z historiků umění.

U příležitosti výstavy NGP připravila kurz dějin umění zaměřený na umělce spojené s pařížskou školou. Kurz bude probíhat každé úterý od 16.00 do 17.30 v rozmezí od 7. ledna do 11. února 2025.

Zajímá vás umění? Chcete ho prozkoumat trochu blíž? Přijďte si s celou rodinou užít tvořivé workshopy pro děti 6+ s dospělými. Čekají vás společná výjimečná setkání s originály uměleckých děl a aktivity plné materiálových experimentů a nových přístupů k tématům, s nimiž umělkyně a umělci pracují. Chcete umění prozkoumat trochu blíž sami a bez dětí? Přijďte si užít workshopy pro dospělé! Čekají vás výjimečná setkání s uměleckými díly, workshop i společný dialog. 

U příležitosti výstavy dále proběhnou dvě kratší přednášky. V rámci těchto přednášek se historička a historik umění Anna Habánová a Ivo Habán zaměří na pařížskou zkušenost umělců*kyň Romana Dreslera, Mary Duras, Maxima Kopfa a Charlotte Radnitz.