Památky
Husovo náměstí
tvoří střed historické části města. Rozlehlé, výrazně obdélné náměstí, se zajímavými architektonickými památkami patří k pozoruhodným urbanistickým útvarům českých měst. Rozměry náměstí jsou cca 400 x 50 m (Zikmund Winter měl náměstí přesně odkrokované na 500 kroků zdéli a 50 kroků našíř). U domů na celém náměstí se setkáme s významnou historickou architekturou, mezi nimi vyniká komplex domů radnice na jižní straně.
Rakovnická radnice
je výraznou stavbou jižní strany Husova náměstí, pochází z let 1734 – 1738. Dnešní podoba radnice vznikla ve 20. století. V interiéru jsou klenby s krásnou štukovou výzdobou a freskami.
Chrám sv. Bartoloměje
je dominantou celého náměstí. Stojí na východní straně náměstí, v místě kde již ve 13. století stál kostel. Do dnešní podoby byl kostel přestavěn na přelomu 15. a 16. století. Jedná se o pozdně gotickou, kamennou stavbu. Kostel je trojlodní a zařízení interiéru je velmi bohaté.
Zvonice
se nachází v těsné blízkosti chrámu sv. Bartoloměje. Byla postavena roku 1495. Zvonice nese dva zvony, Bartoloměj (Žebrák) měří v průměru 1,60m a je 1,32 m vysoký a Václav (Mlynář) má v průměru 1,37 m a je vysoký 1,08 m. Chrám sv. Bartoloměje tvoří spolu se zvonicí a Pražskou bránou unikátní soubor, který nejlépe evokuje podmanivou středověkou atmosféru města.
Pražská brána
je jednou z nejpůvabnějších staveb svého druhu v českých zemích. Byla postavena v letech 1516 – 1517, její stavbou byla zahájena výstavba městských kamenných hradeb. Pražská brána byla původně oboustranně uzavírána jednokřídlými vraty, její zdi jsou 1,40 až 1,60 m silné, k hlavní římse je vysoká 12,30 m, střecha je dlátová.
Mariánský sloup
stojí volně v prostoru Husova náměstí. Toto vrcholně barokní sousoší pochází z roku 1749 a je tvořeno středním sloupem, který je završen sousoším Panny Marie a čtyřmi úhlopříčně situovanými konzolami se sochami sv. Václava, Víta, Prokopa a Vojtěcha. Západní část sousoší je zdobena městským znakem.
Vysoká brána
je stejně jako Pražská brána pozůstatkem městského středověkého opevnění. Byla postavena v letech 1518 – 1524. Je to monumentální, 46 m vysoká šestipodlažní stavba, která je zakončena otevřeným ochozem a dlátovou střechou. Zdi jsou silné 2,35 m. Součástí Vysoké brány je její předbraní, které je zakončeno ochozem a cimbuřím se střílnami. Vysoká brána dnes slouží jako rozhledna, z jejíhož ochozu je výhled na celé město a do širokého okolí.
Židovské ghetto
Křivolaké uličky pod Vysokou bránou jsou pozůstatky bývalého židovského ghetta, které bylo v méně využívaném prostoru města založeno v roce 1678. Nejznámější rakovnickou židovskou památkou je synagoga, v níž dnes sídlí Rabasova galerie. Jen pár kroků opodál stojí dům zdobený freskou. Dle vyobrazeného výjevu se mu přezdívá Samsonův dům.
Volnočasové aktivity – kultura, cyklistika, …
Královské město Rakovník otevírá své brány všem turistům květnovým historickým jarmarkem u Vysoké brány. Mimo to můžete v Rakovníku navštívit celou řadu již tradičních akcí Wintrův Rakovník a Popelka (divadlo), Rakovník bratří Burianů či Heroldův Rakovník (vážná hudba) a další. Oblibu si také získává prázdninová akce Rakovnické cyklování, která promění celé město v centrum cyklistiky. Pro takto orientované návštěvníky doporučujeme greenway Berounka – Střela, na kterou navazují další trasy k místním zajímavostem v podobě památek a přírodních krás.
Proč letos navštívit Rakovník?
Přijeďte za památkami – nově zrekonstruovaná roubenka vám nabídne výstavní prostory i zábavu pro děti. Jinak řečeno, v tomto měšťanském domě se originálním způsobem potkala historie s moderní architekturou i současností.
Přijeďte si zasportovat nebo jen sportovce podpořit na Rakovnické cyklování. Třetí červencový víkend je v Rakovníku věnován cyklistice ve všech jejích podobách.
Přijeďte ochutnat rakovnické pivo, které se dováželo i na královský dvůr. Místní pivovar se stále rekonstruuje a odhaluje stará tajemství výroby piva s letitou tradicí, piva Bakalář.
Aktuální kulturní a společenské akce naleznete zde.
Navštivte město s bohatou historií i zajímavou současností.
Rakovník
adresa: Městský úřad, Husovo náměstí 27, 269 01, Rakovník
telefon: +420 313 259 111
e-mail: [email protected]