Etnografická expozice
Ukázka interiéru podkrkonošské usedlosti z přelomu 18. – 19. století. V rámci tohoto oddělení jsou vystaveny např. podmalby na skle, lidové plastiky, lomnický kroj a malovaný lidový nábytek – jedna z největších kolekcí v Čechách. Mezi dvěma desítkami historických betlémů jsou i dva mechanické betlémy se zvonkohrou Josefa Dlouhého ze Stružince z let 1907 – 1918 s modely významných světových budov a Josefa Junka inspirovaný Třebechovickým betlémem, dále tzv. Hlaváčův z roku 1919 – nejstarší dochovaný betlém v bývalém Československu vyrobený z drahých kamenů, rodinný betlém bývalého ombudsmana Otakara Motejla a Velký skříňový betlém Františka Kocmana se zvonkohrou.
Památník rodu Šlechtů
Dobově zařízené reprezentační pokoje původních majitelů objektu suplující nedochované interiéry lomnického zámku s ukázkami stylového oblékání, portrétní galerie Šlechtů od klasiků české malby (J. Schikaneder, A. Machek, Fr. Khol, J. Ženíšek atd.) a historického nábytku různých slohů od baroka až po secesi. Součástí expozice jsou také funkční hodiny s vodotryskem, pokojový orloj a sbírka porcelánu, dále kolekce chladných a palných zbraní. Skládá se z „Modrého pokoje“, „Hudebního salonku“, „Rytířského sálu“, „Knihovny“, „Panského pokoje“, „Šatny“, „Přípravny jídel“ a „Loveckého schodiště“.
Nejzajímavějším typem ze souboru časoměřičů lomnické muzejní sbírky jsou unikátní „hodiny s vodotryskem“ od firmy Francze Schmita z Jaroměře z roku 1832 z pozůstalosti MUDr. Antonína Šlechty rytíře Sedmihorského, zakladatele prvních vodoléčebných lázní v Čechách – Lázní Sedmihorky, jehož bronzová busta od sochaře J. V. Myslbeka zdobí v muzejním lapidáriu společně s dalšími artefakty vstupní halu budovy. Svoji obnovenou premiéru měly hodiny v roce 2003 při návštěvě bývalého prezidenta Václava Klause v lomnickém muzeu v rámci vernisáže výstavy akad. mal. Josefa Jíry.
Dalšími mimořádnými hodinami je tzv. „pokojový orloj“ od firmy Plánička a Pacovský z Kralup nad Vltavou z 20. let minulého století. Kromě klasických funkcí ukazují například i letopočet, který je den, kolikátého je, kolik dní uplynulo od začátku roku a kolik dní ještě schází do konce roku, zvěrokruh atd. Zcela identické hodiny se nacházejí také v pracovně ministra pro místní rozvoj v jeho úřadě na Staroměstském náměstí v Praze.
Přírodovědné expozice
Základem mineralogické expozice je od roku 1899 sbírka prof. Jana Bendy doplněná o pozdější nálezy místních sběratelů. Exponáty prezentují geologickou rozmanitost a bohatství našeho kraje. Z drahých kamenů jde především o acháty a jaspisy, nebo unikátní hvězdovce z vrchu Strážník, jediné lokality na světě a pektolity, které se v Želechovském údolí nacházejí největší a nejkrásnější. V expozici jsou zmínky o významném rodákovi mineralogovi prof. Zdeňku Johanovi.
K přírodovědné části muzea se řadí i zoologická expozice vytvořena z velké části dalším významným rodákem entomologem Doc. RNDr. Jiřím Zahradníkem, CSc. s ukázkami části fauny Podkrkonoší a Českého ráje. K vidění je i přírodovědná historická a současná literatura.
Expozice myslivosti a loveckých trofejí
V nově rekonstruovaných půdních prostorách s bohatým barokním trámovím byla na ploše 200 metrů čtverečních otevřena expozice s nadregionálním významem nazvaná „Myslivost a lovecké trofeje“ prezentující celoživotní sbírku pana Oldřicha Horáka, lovce a lesníka v. v., ze Žďáru u Kumburku, držitele prestižních cen „Za lov fair play“. Jedná se po zámku Konopiště o druhou největší kolekci loveckých trofejí v Čechách od jednoho lovce. Jsou zde exponáty z celého světa, např. z africké Namibie, Aljašky, Mongolska atd. včetně medailových kusů. Součástí expozice je také stylizovaný „Lovecký salonek“ s nábytkem z paroží a zvířecími motivy. Na půdě se také nachází „Sušírna pláten“, památka technického charakteru, poslední pozůstatek textilní faktorské manufaktury rodu Šlechtů.
O dalších expozicích, zajímavostech a připravovaných akcích lomnického muzea se dozvíte na webových stránkách www.muzeumlomnice.cz , či se můžete přijet osobně podívat. Muzeum je otevřeno od února do prosince, út – pá od 8 do 16 hodin, so a ne od 9 do 16 hodin. Pro zájemce (alespoň pět osob) pořádáme noční prohlídky muzea a historického jádra města s odborným výkladem, objednat je možné individuální prohlídky.
Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou
adresa: Husovo náměstí 43/44, Lomnice nad Popelkou, 512 51
telefon: +420 481 671 872, +420 607 724 977
e-mail: muzeum.lomnice@seznam.cz