Městské muzeum bylo v České Třebové založeno z iniciativy zdejšího učitele Jana Tykače roku 1888. V průběhu času měnilo své působiště. V roce 2012 byla slavnostně otevřena nová budova Městského muzea Česká Třebová. Ve dvorním traktu budov pak návštěvníci muzea najdou příjemnou odpočinkovou zónu.
Stálá expozice Městského muzea Česká Třebová
Expozice muzea nesou název „Dopravní křižovatky aneb do České Třebové vlakem, Velorexem, letadlem i lodí“. Prezentuje čtyři stálé expozice nazvané v souladu s jejich obsahem a zaměřením. Název v sobě spojuje – s jistou mírou nadsázky – čtyři dopravní kanály, které jsou pro Českou Třebovou příznačné či nějak spjaté s její historií. Jde o dopravu železniční, silniční, lodní i vzdušnou.
Expozice Vlakem
Expozice návštěvníkovi přibližuje historii českotřebovského železničního uzlu. Expozice muzea věnovaná právě tomuto typu dopravy chce návštěvníkovi představit fenomén cestování železnicí od poloviny 19. století s důrazem na období první československé republiky. Můžete zde poznat železniční historii habsburského soustátí vůbec, seznámit se s proměnami českotřebovského nádraží, ale také poznat železnici 20. let minulého století z pozice běžného cestujícího.
Expozice Velorexem
Expozice popisuje zrod a vývoj populárního vozítka OS-KAR, později Velorex. Nastiňuje aviatické pokusy zdejšího rodáka Františka Formánka a sleduje také životní osudy obou konstruktérů, bratrů. V expozici může návštěvník spatřit téměř celou vývojovou řadu vozítek, od prototypu, přes Velorex 16/250, 16/175, 16/350 až po Velorex 435-O.
Expozice Letadlem
Expozice představuje akademického sochaře Františka Formánka především jako vynálezce létacích strojů. Expozice je doplněna i několika modely ze sbírek Národního technického muzea. Návštěvníky může mimo jiné zaujmout Formánkova činnost v oboru sochařství, štukatérství či léčitelství.
Expozice Lodí
Souvislost mezi lodní dopravou a městem Česká Třebová je málo známá. Expozice, která je věnovaná této problematice, předkládá myšlenku na vytvoření vodního kanálu v jejím historickém vývoji. Nastíní vám zde historii úvah o propojení tří moří kanálem Dunaj-Odra-Labe, ve fiktivním okénku můžete zahlédnout, kudy by jedna z trasových variant vedla.
Krátkodobé výstavy a další činnost
Kromě stálých expozic muzeum pořádá i různé krátkodobé výstavy. Muzeum dále zajišťuje provoz expozice v památkově chráněném objektu chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově. Projděte si interiér chaloupky, kde se zastavil čas před více než stoletím. Nebo si zajděte na komentovanou prohlídku rotundy sv. Kateřiny v České Třebové, kde můžete v interiéru obdivovat pozdně gotickou sochu sv. Kateřiny Alexandrijské a barokní oltář.
Otevírací doba
Denně mimo pondělí: 8 – 18 hodin
Městské muzeum Česká Třebová
adresa: Klácelova 11, 560 02 Česká Třebová 2
telefon: 465 322 634
e-mail: [email protected]