Jak to všechno začalo . . .
Vše začalo v roce 2000, kdy majitelé koupili zdevastovanou tvrz a během její rekonstrukce byl objeven kamenný útvar vystupující z venkovní obvodové zdi. Jednalo se o středověký záchod nazývaný prevét. Na stejné zdi byla barokní přístavba, ve které byl umístěn suchý záchod s jímkou. Tyto dva architektonické detaily související s běžnou lidskou potřebou je natolik zaujaly, že se rozhodli sbírat předměty vyrobené k tomuto účelu v různých historických obdobích a zmapovat jejich historii a vývoj. Od roku 2010 provozují kamenné Muzeum historických nočníků a toalet, nejdříve na tvrzi Třebotov a nyní v Praze.
Sběr informací a sbírkových předmětu
Získávání písemných a obrazových informací o tak obyčejné, ale potřebné součásti lidského zdraví a předmětů s tím souvisejících je poměrně složité. Tato oblast hygieny je obestřena zvláštním tabu, něčím, o čem se neslušelo hovořit. Ostatně mnoho lidí s tím má problém dodnes. Oproti shánění informací je samotné sběratelství a nákup předmětů mnohem snazší. Zpočátku majitelé navštěvovali starožitnictví, vetešnictví a aukční síně. Dnes shánějí předměty i přes internet, což jim umožnilo získat unikáty z celého světa.
Co v muzeu uvidíte
V muzeu se vystavuje většina z 2 700 exponátů z doby od 15. století až po současnost. Můžete zde vidět nočníky různých tvarů, užití i materiálů, klozetové truhly, křesla, kočárové záchody a keramická WC. Součástí sbírky je také literatura, pohlednice, obrazy, vtipy a mnoho dalších drobných kuriozit i předmětů osobní hygieny. K unikátům patří nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, Titanic, čínského císaře Čchi-Lunga, toalety používané ve vesmíru, dále například svatební francouzské nočníky, dámské nočníky bourdaloue, figurky španělských betlémů, kaganery, barokní pastičky na blechy atd.
Co je cílem muzea
Smyslem muzea je odtabuizovat veřejnosti tuto oblast lidské hygieny a představit předměty s ní související jako vysoce estetické a uměleckořemeslné prvky související s opomíjenou intimní součástí naší kultury. Expozice vás jistě zaujme, pobaví a také trochu vzdělá, i když, jak se říká: „Je to všechno vlastně o hov…“.
Muzeum sbírá také ocenění
V roce 2021 muzeum získalo od Agentury Dobrý den, což je česká pobočka mezinárodní Agentury rekordů, „Certifikát o vytvoření českého rekordu ̶ Největší sbírka nočníků a toalet“. V roce 2022 zase titul „Rekordman roku v oboru sběratel a sbírka“. V témže roce získalo první vydání této knihy 3. místo v kategorii „Encyklopedie výtvarná“ v soutěži „Slovník roku“ pořádané Jednotou tlumočníků a překladatelů.
Muzeum historických nočníků a toalet
adresa: V Potočkách 1020/6, 143 00 Praha 12 Modřany
telefon: +420 602 253 144
e-mail: [email protected]