Historie Pražského filharmonického sboru
Uměleckou činnost zahájil sbor v roce 1935, pod vedením svého zakladatele sbormistra Jana Kühna jako Český pěvecký sbor. Původně měl sloužit především potřebám rozhlasového vysílání. Dalšími význačnými sbormistry, kteří sbor posunuli mezi světovou špičku, byli Josef Veselka a Bohumil Mátl.
Současnost
Pod vedením současného hlavního sbormistra Lukáše Vasilka si sbor vybudoval pozici vysoce uznávaného partnera významných orchestrů. Na domácí scéně dlouhodobě spolupracuje s Českou filharmonií, na vlastních sborových koncertech se pojí s orchestrem Prague Philharmonia. Ve světovém měřítku mezi jeho hudební partnery patří například Berlínští filharmonici, Vídeňští symfonikové, Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu Hamburk nebo Drážďanská filharmonie.
Zkušenosti a úspěchy
Cenné zkušenosti sbírá Pražský filharmonický sbor ze spojení se špičkovými dirigenty, kterými v nedávné době byli Semjon Byčkov, Jakub Hrůša, sir Simon Rattle a Michael Sanderling. Také se pravidelně účastní věhlasných hudebních festivalů jako Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Dvořákova Praha nebo Dny Bohuslava Martinů. Za hranicemi působí v posledních letech coby rezidenční sbor operního festivalu Bregenzer Festspiele.
Repertoár a projekty
V letošní jubilejní sezoně se sbor již představil na čtyřech vlastních sborových koncertech a další jej ještě čeká. Koncertní dramaturgie je zaměřena především na náročná a méně známá díla sborového repertoáru a cappella či s instrumentálním doprovodem. Zahraniční cesty vedly v úvodu 90. sezony do Londýna a Drážďan, sbor v listopadu zavítal do Hongkongu a v prosinci s velkým úspěchem vystoupil v newyorské Carnegie Hall. Na konec března připravuje Pražský filharmonický sbor imerzivní koncert s názvem Hladiny ticha, který se uskuteční v Anežském klášteře. Z festivalů jej čeká Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, v zahraničí pak Lucern a v létě opět rakouský Bregenz.
Vzdělávací činnost
Kromě běžné koncertní činnosti se Pražský filharmonický sbor věnuje vzdělávacím projektům. Pro malé posluchače připravuje cyklus edukativních koncertů, a to jak ve školní verzi, tak i pro rodiny s dětmi. Pro studenty pěveckých oborů organizuje Akademii Pražského filharmonického sboru k poctě Soni Červené, díky níž si mohou mladí zpěváci vyzkoušet praxi v profesionálním tělesu, podílet se na velkých hudebních projektech a získat zkušenosti ze spoluprací s předními umělci.
Ocenění
Pražský filharmonický sbor je držitelem ceny Classic Prague Award 2018 za Nejlepší vokální koncert, Ceny České televize – Klasika roku a v roce 2022 se stal laureátem Ceny Antonína Dvořáka za mimořádné umělecké zásluhy, propagaci a popularizaci české hudby. Album Village Stories získalo v květnu 2024 ocenění CHOC de Classica.