První písemná dochovaná zmínka o Třemošnici je z roku 1564 v souvislosti s lichnickým panstvím. Rok 1610 Zikmund Robmháp přesunul své sídlo z hradu do Třemošnice, kde vybudoval tvrz. Jan Václav Caretto-Millesimo ji přestavěl v roce 1750 na zámeček. Na projektu se podílel pravděpodobně architekt Jan Santini, ale bohužel byla realizována pouze část projektu - západní křídlo s kaplí.
Ve městě se nachází unikátní technická památka Berlova vápenka, která je nejzachovalejší ve střední Evropě. Od 19. června 2010 je veřejnosti zpřístupněna expozice vápenictví. V měsících květen až září je otevřeno denně, kromě pondělí. Expozice zahrnuje informace o geologii Železných hor, počátcích vápenictví v Železných horách o samotné Berlově vápence a pokračování zpracování vápence v současnosti. Stojí za to přijet se podívat do nitra pece, jak se vlastně dříve vápno „vyrábělo“.
Město se také může pochlubit sportovním areálem s minigolfem, tenisovými i volejbalovými kurty, sportovní halou, hřištěm s umělým povrchem aj.
V novém moderním středu města můžete navštívit městskou galerii s celoročním provozem. Nachází se v rekonstruované budově bývalé školy v půdních prostorách. Každý měsíc se obměňují expozice výstavy, během let prošla galerií spousta děl malířů, grafiků, sochařů i fotografů. Tradicí se staly i výstavy prací dětí z mateřské a základní školy.
Zajímavý je také záměr místních podnikatelů s bývalým areálem lihovaru, kde vzniklo sportovně relaxační centrum se solnou jeskyní, bowlingem, bazénem, saunou, moderní tělocvičnou, restaurací i ubytováním.
Pokud jste milovníky turistiky a cykloturistiky, tak je Třemošnice výborné výchozí místo pro výlety do okolí. Velmi významná je Národní přírodní rezervace Lichnice - Kaňkovy hory.
V nejbližším okolí je nádherná procházka Lovětínskou roklí, Hedvičiným údolím, po hřebeni Železných hor i údolím řeky Doubravy.
Stojí za to navštívit Dívčí kámen, místo opředené bájemi o hradní paní. Žižkův dub, který tady stojí 800 let, a kdyby mohl promluvit, dozvěděli bychom se toho určitě spoustu zajímavého.
Třemošnice
adresa: Informační centrum Třemošnice, 1. máje 56, Třemošnice, 53843
telefon: +420 469 611 135
e-mail: [email protected]